81. İzmir Fuarı açıldıYayınlanan Eyl 2 2012 - 6:16am Yazan adminİzmir Enternasyonal Fuarı, kapılarını 81. kez açtı. Bu yıl “Yaşamın Her Alanında Tasarım” temasıyla açılan fuar, ilginç etkinlikleriyle daha ilk günden yüzlerce kişiyi ağırladı.

İzmir Enternasyonal Fuarı, düzenlenen görkemli törenle 81. kez kapılarını açtı. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Rantı değil, yaşam kalitesini artırmayı’ hedefleyen bir yerel yönetim olmak için çalıştıklarını vurguladı.

‘Yaşamın Her Alanında Tasarım’ temasıyla 31 Ağustos- 9 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenen 81.İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine, yerli ve yabancı üst düzey yöneticilerin yanı sıra, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Vekili Adnan Keskin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Perihan Sarı, İzmir ve Hatay Milletvekilleri, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Rektörler, ilçe belediye başkanları katıldı. Törende, onur konuğu Latin Amerika ülkeleri Arjantin Cumhuriyeti, Ekvator, Meksika ve Peru Cumhuriyeti’nin büyükelçileri ile 15’i bakan düzeyinde olmak üzere toplam 20 yabancı ülkenin temsilcisi de hazır bulundu.

Açılış töreninde Küba müzik grubu ile Müslüman, Musevi ve Hıristiyanlar’dan oluşan “Antakya Medeniyetler Korosu” sahne alarak, konuklarına unutulmayacak birer konser verdi. Papaz, imam, rahibe, öğretmen, ev hanımı, kuyumcu, öğrenci, manifaturacı gibi farklı meslek grubundan oluşan “Antakya Medeniyetler Korosu”, 2012 Nobel Barış Ödülü adayı olarak gösterildi.

Türkiye’nin en eski fuar organizasyonu olan İEF’nin bu yıl ana teması, ‘Yaşamın Her Alanında Tasarım’. Onur konuğu il Hatay, partner ülke ise, Latin Amerika ülkeleri. Küba, Meksika, Arjantin, Kolombiya, Ekvador, Peru, Şili ve Venezuela Türkiye’de ilk kez bir organizasyona partner bölge olarak ortak katılım yapıyor.
Fuara bu yıl 834’ü yerli, 256’sı yabancı olmak üzere toplam 1.090 firma katılıyor. Katılımcı il sayısı 37, ülke sayısı ise 64.
Katılımcı iller; Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van.
Katılımcı ülkeler; Almanya, Arap Ligi Ülkeleri, Arjantin, Avusturlya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, Burundi Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, , Cibuti Cumhuriyeti, Etiyopya, Ekvator, Filistin Ulusal Yönetimi, Fransa, Gabon Cumhuriyeti, Gambiya Cumhuriyeti, Gana, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Irak, İran, Kamerun, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kongo cumhuriyet, Kosova, Küba, Kuveyt, Lesotha Krallığı, L,ibya, Lüksemburg, Malta, Malavi, Malezya, Meksika, Mısır, Moğalistan, Namibya Cumhuriyet, Nijer Cumhuriyeti, Nijerya Federal Cumhuriyeti, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Paraguay, Peru, Polonya, Romanya Cumhuriyeti, Ruanda, Rusya, Senegal, Sirilanka Cumhuriyeti, Şili, Tanzanya, Tataristan, Tunus, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Venezuale, Vietnam, Yeni Zellanda, Yunanistan.

Fuar giriş ücretleri geçen yıl ile aynı. Tam 2 TL, öğrenci 1 TL olarak belirlendi. Girişlerde kentkart kullanılacak. Fuarın ana sponsoru Tansaş, basın sponsoru Anadolu Ajansı ve bilişim sponsoru Adres Gezgini.

Ünlü modacıların tişörtleri fuarda
Ünlü modacılar Özgür Masur ve Simay Bülbül 81. İEF için özel tişörtler tasarladı. Simay Bülbül’ün engellerin kanatlandığı dünya, Özgür Masur’un ise bedende yaşam bulan her insan, her zaman birilerine ihtiyaç duyar temasını işlediği tişörtler fuarda satışa sunulacak ve geliri ENGELSİZMİR 2013 Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi yararına aktarılacak.

Fuarda özel bölümler
81. İEF’de motosiklet ve bisiklet tutkunları için 4 No’lu Hol’de 30 firmanın katıldığı bir bölüm yer alacak. 1-B No’lu Hol’de bilişim ve iletişim özel bölümü yer alacak. TIR’la katılım yapacak firmalar için Road Show Area alanı oluşturuldu. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray TIR’ları İzmir Fuarı’nda yer alacak. Araçlarda taraftar ürünlerinin satışı yapılacak.

Otomobiller yine gözde
Ağır tonajlı, hafif ticari, otomotiv yan sanayi, otomotiv lojistik dallarında üretim yapan ve hizmet veren 18 firma yeni ürünlerini sergileyecek.

30 farklı etkinlik
2012 Nobel Barış Ödülü’ne aday Hatay Medeniyetler Korusu 31 Ağustos 2012 Cuma günü saat 21.30’da.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Suavi sahne alacak. Tansaş sponsorluğunda düzenlenecek konserlerde Murat Boz, Gökçe ve Göksel gibi ünlü isimler İzmir’de sahne alacak. İEF Mini Rock konserleri Fuar 3 No’lu Hol önünde gençlerin ilgisini çekecekken çocuklar içinse “Tansaş Çocuk Dünyası” Fuar Çocuk Kulübü ve Tansaş Çocuk Tiyatrosu ile çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Ünlü modacı Özgür Masur ve Simay Bülbül imza günü ve söyleşisi 1 Eylül Cumartesi saat 19.30’da gerçekleşecek. Ayrıca her yıl açılan “Yöresel Lezzetler Festivali”, “özgür mikrofon söyleşileri”, “gençler için film atölyesi” bu sene de büyük ilgi çekecek. Fuar kapsamında, “Ölü Kadınlar Şarkısı” ve “Evlilikte Uzatmalar” isimli tiyatro gösterimleri düzenlenecek. Ayrıca Fuar’ın değişmez bölümlerinden olan “Sinema Burada” Festivali ünlü sanatçı konuklarının katılımıyla 5-9 Eylül tarihleri arasında İzmir Sanat’ta gerçekleştirilecek.

18. Uluslararası Sanat Günleri kapsamında çok sayıda ülkenin sanatçılarının katılımıyla çeşitli sergiler açılacak. Sergi, fuar sonuna kadar 3 No’lu holde açık kalacak. Yine sanat kapsamında ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un hayvan haklarına dikkat çekmeyi amaçlayan “5199” başlıklı sergisi ile “Doğaya Özen Göster”, “Cumhuriyet’in Vitrini İzmir Fuarı”, ressam Hasan Rastgeldi’nin yaptığı resimlerden oluşan “Yazının Rengi” ile Mina Berksan’ın fosil sergisi de Fuar ziyaretçileriyle buluşacak.

Fuar’ın değişmeyen bir başka bölümü olan “Kuantum düşünce ve yaşam merkezi” seminerleri de ünlü yaşam koçlarının katılımıyla düzenlenecek. Volkan Severcanla tiyatro oyunculuğu workshop’u ve Leman Kültür çizerleriyle söyleşiler de yine büyük ilgi çekecek.
İzmir Sanat’ta 5 – 9 Eylül tarihlerinde “Serbest Kürsü” gerçekleşirken, “Sokak’ta Müzik Var”, “Sokakta Dans Var” ve “81. İEF Mini Sokak Gösterileri” de fuar süresince yoğun katılımla düzenlenecek.

Ulusal Karikatür Yarışması, Fotomaroton Yarışması, “Anadolu Ajansı Ödüllü Fotoğraflar Sergisi”, Klasik, Spor Otomobil Sergisi, “İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri” ile Grafizm Grafitti Yarışması da Fuar kapsamında gerçekleşecek önemli etkinlikler arasında yerini alacak.

Kaynak: izfaş

(342)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak