Akbank Kısa Film Festivali BaşlıyorYayınlanan Ara 1 2012 - 7:52am Yazan admin 

Akbank Kısa Film Festivali Yarışmasına katılım başlıyor…

Festivalin yarışmalı bölümü Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma olmak üzere üç kategoride yapılmaktadır. Bu bölüme sadece başvuru koşullarına uygun özellikte filmler katılabilir.

Her geçen yıl büyüyen, etkinlik çıtasını biraz daha ileri taşıyan festival, gösterimlerin yanısıra sinema öğrencileri ve festival izleyicileri için sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına ve söyleşilere sahne olmaktadır. “Festival Kısaları”, “Belgesel Sinema”, “Uluslararası Bölüm”, “Yarışmadışı Gösterim”, “Canlandırma Kısalar”, “Deneyimler”, “Kısadan Uzuna” ve “Özel Gösterim” bölümlerine programı kapsamında yer veren festival, her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşiyor. Festival kapsamında “Kurmaca”, “Belgesel” ve “Canlandırma” kısa film alanlarında yarışmaya evsahipliği yapan Akbank Kısa Film Festivali’nde tüm etkinlikler izleyiciye ücretsiz olarak ulaşıyor.

Yarışmaya katılmak iin, Akbank Sanat’taki formu doldurmak gerekiyor. Katılım için şartlar ise;

Festivalin yarışmalı bölümü Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma olmak üzere üç kategoride yapılmaktadır. Bu bölüme sadece başvuru koşullarına uygun özellikte filmler katılabilir.

 1. Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma kategorilerinde yapılacak yarışmaya T.C. uyruklu olan herkes katılabilir. (Akbank çalışanları yarışmaya katılamaz).
 2. Yarışmaya, süresi 20 dakikayı aşmayan kurmaca ve canlandırma filmler ile süresi 30 dakikayı aşmayan belgesel filmler katılabilir.
 3. Yarışmaya katılacak filmler “PAL” sistemi ile kaydedilmiş olmalıdır.
 4. Yarışmaya, 1 Ocak 2012’den itibaren hazırlanmış olan filmler katılabilir. Akbank Kısa Film Festivali dışındaki ulusal ya da uluslararası yarışmalara katılmış olmak ya da bu yarışmalardan ödül almış olmak katılmaya engel değildir.
 5. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu Akbank Sanat’tan veya Festival’in web sayfasından sağlayabilirler.
 6. Yarışmaya gönderilen filmlerin, yönetmen adı belirtilerek, ticari amaç gözetmeksizin Akbank Sanat etkinliklerinde yer alması ve “Akbank Kısa Film Festivali Üniversitelerde” etkinliğinde gösterime sunulması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 7. Festival tanıtımı için herbir eserin en fazla 20’şer saniyelik kısa bölümlerinin tanıtım amaçlı (TV, radyo, basılı yayınlar, internet v.b. ortamlarda) kullanımı yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.
 8. Ön seçici kurul ve jürinin yargısı kesindir.
 9. Ön elemeyi geçen filmler, festival kapsamında oluşturulacak programda izleyici ile buluşacaktır.
 10. Festivale katılmak için son başvuru tarihi 31 Aralık 2012 Pazartesi’dır.
 11. Katılımcıların en geç bu tarihe kadar Akbank Sanat adresine;
  • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalı başvuru formu (veya www.akbankkisafilm.com adresinden doldurulmuş online başvuru formunun imzalı çıktısı)
  • Filmin 1 adet DVD kopyası (İngilizce altyazılı)
  • Festival kataloğu için filmle ilgili 2 adet fotoğraf (jpg. formatında en az 1920 x 1080 piksel boyutunda)
  • Başvuru formunda doldurulan tüm bilgileri içeren CD (Türkçe – İngilizce Word dosyası olarak) ile başvuru yapmaları gerekmektedir.
 12. Yarışmada Kurmaca, Belgesel ve Canlandırma kategorilerinde “En İyi Film” ödülü alan eserlerin sahipleri Akbank Sanat tarafından 8.000’er TL ile ödüllendirilecektir.
 13. Ön elemeyi geçen filmler için gereken, festival gösterim kopyaları, eser sahibi tarafından Dijital Video ( HD-AVI ) formatında hazırlanır ve festival komitesine ulaştırılır.
 14. Katılan filmler festival sonrası iade edilmez.
 15. Filmlerin, uluslararası alanda takip edilmesi için, İngilizce altyazıları tamamlanmış olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin Türkçe altyazılı olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 16. Telif hakları konusunda sorumluluk eser sahibinindir.
 17. Festivale katılan filmler önce ön elemeden geçecektir. Festival ödül töreninden bir gün önce yapılacak jüri toplantısında, jüri kararı ile kesin sonuçlar belirlenecek ve festival ödül töreninde açıklanacaktır.
 18. Yarışmaya katılım koşulları, bu madde dahil olmak üzere on sekiz (18) maddeden oluşmaktadır.

Son katılım tarihi 31 Aralık 2012

(341)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak