Altın Bamya ödülleri açıklandıYayınlanan Mar 28 2013 - 6:14pm Yazan adminFilmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında verilen Altın Bamya ödülleri açıklandı.

Türkiye Sineması’ndaki erkek egemen bakışın ağırlığının aynadaki sureti olacak. Ve her yıl olduğu gibi bu yıl da, daha sonraki yıllarda bu sembolik ödülleri verecek aday film bulamamak dileğiyle verilecek.  Türkiye Sineması’nda kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıkan vererek egemen bakışın ağırlığının aynadaki sureti olan Altın Bamya Ödülleri bu yıl  beşinci kez dağıtıldı

Alper Çağlar’ın yönetmenliğini yaptığı Dağ adlı yapım;  film, erkek karakter ve senaryo dalında Altın Bamya’ya değer görüldü. Yeni kategori Bamya Kurusu’nu ise Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede filmi kazandı.

Dağ’ın erkek karakterleri Oğuz ve Bekir de,  Özcan Deniz’in yönettiği Evim Sensin’deki İskender karakterini ve Sen Kimsin filmindeki Tekin karakterini geride bırakarak altın bamyaya layık görüldü.

Dağ’ın kazandığı üçüncü altın bamya senaryo dalındaydı. Senaryoyu da yönetmen Alper Çağlar yazmıştı. Senaryo dalında diğer adaylar Zenne ve Güzel Günler Göreceğiz filmleriydi.

Kadın karakter kategorisinde Altın Bamya’yı Caner Alper ve Mehmet Binay’ın Zenne filmindeki Kezban kazandı.
İzleyici oylarıyla belirlenen İzleyici Bamyası’nın sahibi ise Zeki Demirkubuz’un yönettiği Yeraltı olarak açıklandı.
Bu yıl verilmeye başlanan Bamya Kurusu ödülünü ise Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede aldı.

(345)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak