Alzheimer hastalığı ve “Aileden Biri Bakımevi ve Huzurevi”Yayınlanan Şub 7 2017 - 5:34pm Yazan Bilgi Akkus HuncaAILEDEN-BIRIİnsanoğlu hayatı boyunca birçok evrelerden geçerek sonunda kaçınılmaz bir şekilde yaşlılık sürecine girer. Bu süreç çoğumuzda muhtelif şekillerde seyrettiğinden o dönemde kişiden kişiye değişebilen problemler oluşabilir ve bunlarla başa çıkabilmek için de gerek bilgi ve gerekse tıbbi yardım ve bakım hizmetleri çok ihtiyaç duyabileceğimiz hususlar olabilir.  Örneğin yaşlılarda en sık görülen ve zorlu bir uğraş gerektiren hastalıklardan biri de bu yazıda incelemek istediğimiz ALZHEIMER hastalığıdır.

Halk arasında bunama olarak da bilinen Alzheimer hastalığı tıp dilinde DEMANS diye adlandırılan hastalığın en yaygın türüdür. Bu hastalık adını bu konuda ilk tanıyı gerçekleştiren Alman nörolog Dr. Alois ALZHEIMER’ dan almıştır. Alzheimer hastalığı yaşlılıkla da doğrudan bağlantılı olarak beyindeki sinir hücrelerinin ölmesinin sonucunda beyin sinyallerindeki iletişim bozulması ve zorlaşması ile birlikte ortaya çıkar ve belirtileri açısından önceleri psikiyatrik rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Bununla beraber bu sinsi hastalık kişiyi yavaş yavaş çevresinden ve hatta en sonunda kendinden bile uzaklaştırır. Beyindeki fiziksel bir hastalık olan Alzheimer’ın seyri sırasında beyin hücrelerinin ölümüne neden olan plaklar ve yumaklar geliştiği tespit edilmiştir.  Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişilerde beyin içindeki mesajların iletimini sağlayan bazı önemli kimyasalların eksikliği görülür. Hastanın yaşı ve genetik faktörleri gibi hususların da hastalıkta önemi bir rol oynadığı bilinmektedir. Hastalık beyindeki hücreleri yavaş yavaş yok ederek önce beynin hafıza bölümünü etkiler. Hafıza işlevleri bazen aylar bazen de yıllar içinde bozulma sürecine girer ve hastalık ilerleyen süreçte beynin birçok bölgesini etkisi altına alır. Alzheimer genellikle 65 yaş üstündeki kişilerde ve kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.

Diğer taraftan hastalığın sebebi maalesef tam olarak bilinmediğinden kati olarak önlemek de şu an için mümkün olmamakla birlikte, ancak yaşam düzenini kaliteli bir seviyede tutmak, zihinsel ve fiziksel egzersizler yapmak yoluyla hastalığın başlamasını geciktirme imkanı bulunmaktadır.

ALZHEIMER-BELIRTILERI

B. RESİM İÇİN TIKLAYIN

Alzheimer hastalığına yakalanan kişilerin hastalığın erken dönemlerinde günlük yaşam aktivitelerini çoğunlukla kendi başlarına yerine getirebildikleri görülmektedir. Bu kişilerin bile öncelikle kendi güvenlikleri için sürekli gözetim altında tutulmalarında yarar tespit edilmiştir. Bununla beraber tek başına yaşayan bir yakınımızda hastalığın belirtilerini görüp, güvenliği veya konforu açısından endişe etmeye başladığımızda düşünülecek en önemli seçeneklerin başında şüphesiz ki iyi hizmet veren bir huzurevi gelecektir. Diğer taraftan orta ve ileri evre Alzheimer hastalarına baktığımızda bu kişiler gün boyunca çok çeşitli ve yoğun desteğe ihtiyaç duyacaklarından hastalık ilerledikçe destek ihtiyacının süresi ve yapılması gereken işlemlerin gerektirdiği uzmanlık seviyesi artmaktadır.  Özellikle, sağlanması gereken söz konusu desteğin boyutları hasta yakınlarının kapasitesini aştığı durumlarda ise iyi bir bakımevinin hizmetlerinden yararlanma gereksinimi en önemli seçenek olarak ortaya çıkmaktadır.

İşte yukarıda bahsedilen desteğe ihtiyaç duyacak hastalara en iyi hizmeti verebilmek için 2014 yılında yaşama geçirilen “Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi” isimli kuruluş bu konuda başvurulacak adreslerin arasındadır.

Alzheimer bakımında uzman olan kuruluşun “erken evrede” bulunan Alzheimer hastaları için huzurevi bölümünde sunduğu hizmetler, kişilerin bağımsızlıklarını destekleyecek biçimde planlanmış. Amaç hastalığın getirdiği olumsuz etkilere rağmen sakinlerin hayatlarına güvenle ve keyifle devam etmelerini sağlamak olarak belirlenmiş.

Kuruluşun bakımevi bölümü ise “orta evre” ve “ileri evre” belirtileri gösteren Alzheimer hastalarının bakımlarının sağlanması ve yaşam kalitelerinin sürdürülmesi adına ideal şartlar sunmakta. Burada, orta evrede bulunan, yani günlük yaşam aktivitelerini (yataktan kalkma, banyo yapma, tuvalete çıkma, yemek yeme vs.) yaparken desteğe ihtiyaç duyan ancak kendi başına hareket edebilen hastalar için özel ortak kullanım alanı, yemek salonu, aktivite alanı ve bahçe bulunmakta. Bu alanlar içerisinde hastalar özgürce hareket edebilmekte. Gün içerisinde sosyal hizmet uzmanı çeşitli aktiviteler ile hastaların boş vakitlerini keyif alacakları aktivitelerle doldurmalarına yardımcı olmakta.

İleri evredeki hastalar için bakım görevlileri, hastanın vücut temizliğinin ve öz bakımının yapılması, yatak içerisinde pozisyon verilmesi, yemek yedirilmesi gibi bakım desteği sunarken, hemşireler vital bulgu takibi, lavman, bası yarası kontrolü, beslenme, mide barsak sisteminin sorgulanması gibi işlemlerde yardımcı olmakta. Ayrıca aile hekimi uzman da hastanın düzenli olarak fiziksel muayenesini yapar ve ilaç listesini düzenlemekte.

Dolayısıyla hasta yakınları, hastalarına vermeleri gereken hizmetin kendi kapasitelerini aştığını veya psikolojik olarak verimli olamayacak duruma geldiklerini hissedip bir bakımevi alternatifini düşündüklerinde hastalarına sunulabilecek kaliteli ve konforlu bir bakım için Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi ile iletişime geçebilir ve öncelikle de http://abbakimevi.com/bakimevi/ adresini ziyaret edebilirler.

(33)
Yazar Hakkında