“Amerikan Mutfak” uygulaması artık ülkemizde de revaçtaYayınlanan Kas 19 2015 - 12:24pm Yazan adminACIK-MUTFAK-2Evimiz hepimizin hayatının en önemli parçasıdır. Özellikle üniversite çağına gelenlerimiz biliriz ki hayalimizde kendi evimizi kurgulamaya çoktan başlamışızdır. Doğal olarak ondan sonra hayata atılma ve muhtemelen bir birliktelik ve kendi zevkimize uygun tasarlanmış ve döşeyebileceğimiz bir yuva gelir planlarımız arasında…

Yuva deyince son yıllarda yapılan evlere baktığımızda çok açık görüyoruz ki geleneksel Türk mimari ve ev yerleşim tarzı önemli değişikliklere uğramış bulunuyor. Çok farklı hale gelen ve zorlayıcı koşullar karşısında önlenemez bir şekilde içinde yaşayacağımız evlerin yüzölçümleri değişiyor, yerleşim planları farklılaşıyor ve kullanım şekilleri bile hatta bazen bizi şaşırtabiliyor.

Örneğin, Türk toplumunun yaşamında çok önemli bir yer tutan – ki bunun “kalbe giden yol mideden geçer” şeklinde popüler bir halk deyişinde ifade edildiğini görebiliyoruz – mutfaklarımız bile bu büyük değişiklikten nasibini almış durumda.

Eskiden geleneksel olarak ayrı bir bölümde planlanan mutfak yeni evlerde sıklıkla AÇIK MUTFAK yabancı ifadeyle AMERİKAN MUTFAĞI denilen şekilde uygulama buluyor. Yani diğer bir deyişle alanları küçülen evlerimizde artık salon ve mutfağın bir arada bulunduğu açık mutfakların revaçta olduğunu görüyoruz. Bu tip yapıların şık tasarımlarla birlikte modern ve sıcak bir görüntü veya hava yarattığını da söylemeden geçemeyiz.

İşin esasına baktığımızda ise şunları gözlemleyebiliyoruz; Bu tip mutfakları gerçekte “misafir odası konseptinin” zaten pek de yaygın olarak görülmediği batı toplumlarındaki mutfak kültürüne uygun şekilde aşırı koku yapmayan – ki bizde baharat vesaire durumu malumdur – tarzda yemeklerin pişirilip yendiği mekanlar olarak görebiliriz. Keza, bu tip uygulama sayesinde Batı toplumları için özellikle önemli olan alandan büyük tasarruf ve hatta sofra servisi kolaylığı sağlama açısından da fayda yarattığı hususlarını da göz ardı etmek mümkün değildir. Doğaldır ki Türk toplumundaki “kente göç ve sanayileşme”, bununla birlikte zorlaşan hayat koşulları nedeniyle ailenin çoğu bireyinin çalışma gereksinimi içine girmiş olması gibi faktörler aynı gelişmelerin ülkemizde de deneyimlenmesi sonucunu doğurmuş ve yukarıda bahsedildiği üzere oluşan etkiler yaşamla ilgili birçok alanda olduğu gibi sıcacık yuvalarımızda da karşımıza çıkmıştır.

Türkiye’de, “Amerikan Mutfak” uygulaması ilk başta özellikle yazlıklarda veya 1+1 tabir edilen 2 göz odalı (oturma ve yatak odası ) içeren evlerin üretim maliyetini düşürmek için başlatılmış ama daha sonra ekonomi ve modern görüntü gibi faktörlerin de etkisiyle çok daha yaygın bir hal almıştır.

Yukarıda bahsedilen avantajları yanında bu tip mutfakların doğaldır ki bazı olumsuz veya dikkate alınması gereken özellikleri de bulunmaktadır. Örneğin; Türk mutfağının önemli özelliği olan baharatlı yemekler nedeniyle yemek kokusunun ortamda daha yoğun şekilde algılanması bazı kişiler için zaman zaman rahatsız edici olabilir. Bu nedenle MICRO DALGA fırın kullanımını daha sıklıkla tercih etmek durumu söz konusu olabilecektir. Diğer taraftan 7/24 şekilde devamlı çalışan buz dolabının çıkardığı çalışma sesi örneğin TV seyrederken veya sohbet esnasında bu alanda bulunanları keza rahatsız edebilir. En önemlisi de bu tip mutfak tercih edildiğinde devamlı elimizin üzerinde olması gerekmektedir. Aksi halde örneğin ani bir misafir ziyaretinde düzensiz durumda bulunan mutfağımız belki de hoş bir görüntü vermeyerek canımızın azıcık sıkılmasına neden olabilecektir.

Bununla birlikte bu birkaç dezavantaja rağmen açıkça görülüyor ki yukarıda sayılan nedenlerden dolayı AÇIK MUTFAK dediğimiz konsept her gün biraz daha fazla ve esasında süratle hayatımıza girmeye devam etmektedir. Bu konuda çok doyurucu bilgiyi HOMIFY sitesinde bulabilir ve bu konuda seçim yaparken işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Editör

(29)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak