Behzat Ç’ye 273 bin lira cezaYayınlanan Haz 18 2012 - 7:18am Yazan Hafta7Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), daha önce uyarı cezası verdiği pek çok TV kanalına ceza  verdi. Bunlardan biri de Star TV’ye..

RTÜK, Behzat Ç. dizisiyle ilgili yapılan şikâyetleri incelemeye aldı. İnceleme sırasında; “Rol model olan Behzat Ç. ile cinayet büro elemanları, Savcı Esra, Behzat’ın ağabeyi ve başka karakterlerin de hemen her yaşam kesitinde, barda,meyhanede, evde, apartmanda, sokakta, üzüntülüyken, sevinçliyken, hatta bazen görevleri sırasında bile alkol aldıkları ve küfürlü konuştukları” belirlendi. RTÜK, senaryoya katkı sağlamayacak bu görüntülerin, kanıksanacağına dikkat çekti.

Çocukların dizi kahramanlarını model olarak benimsemelerine vurgu yapılan değerlendirmede; “her fırsatta alkol alan, küfürlü konuşan Behzat kişiliğiyle, alkol kullanımı ve argo konuşmanın neredeyse özdeşleşmiş gösterilmesinin, küçük yaştaki izleyicileri özendireceği” tespiti yapıldı. Bunun yanı sıra oyuncuların yoğun olarak alkol almasının, küfürlü konuşmasının “tüm emniyet mensuplarının yoğun biçimde alkol kullandıkları, küfürlü konuştukları izlenimine yol açabileceği’ uyarısı yapıldı. Diziyi yayınlayan kanal için uyarıda bulunan RTÜK, çocukları olumsuz etkileyebilecek saatte dizinin yayınlanması nedeniyle 273 bin 710 TL para cezası verdi.

(335)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak