Ben Onu Çok Sevdim ve Menderes’in yaşamıYayınlanan Eyl 20 2013 - 8:09am Yazan adminBir döneme imzasını atan Adnan Menderes’in yaşamından bir kesit olan ve daha çok aşk yaşamını irdeleyen dizi ATV ekranlarında başladı ve büyük ilgi gördü. Umarız, dizi gerçek olayları saptırmadan verirler. Diziye gelmeden önce Adnan Menderes ile ilgili bilinen bilinmeyen bazı yönlerine ve gerçeklere bakalım isterseniz.

1951-1960 yılları arasında menderes 43 kişinin idam kararına imza attı ve hepsi idam edildi. İdamların en dramatik olanı ise, 14 nisan 1955’te casusluk suçundan idam edilen Hayati Karaşahin’di. İnfazı, Ankara Samanpazarı’nda halka açık olarak yapıldı. Suçu neydi? Rusya için casusluk yapmak.

Menderes’in başka suçları yok muydu? Aslında Menderes’in suçları mahkemelerde gündeme gelmeyenlerdi. ABD’nin tepkisinden çekinen Cemal Gürsel  hükümeti aşağıdakileri hiç gündeme getirmedi.

1- 1951 yılında menderes hükümeti Kore savaşı’na Amerika için asker gönderdi. Bizim Kore savaşında ne işimiz vardı? Bu soruluyor mu hiç.Amerika’nın çıkarları doğrultusunda alınan bu kararla binlerce askerimiz Kore’de yaşamını yitirdi. Oysa bizim Kore ile alıp veremediğimiz bir şey yoktu.
2- 1952’de NATO’nun isteği üzerine komünizme karşı Gayri-Nizamı Harp yapacak seferberlik tetkik kurulu, daha sonraki adıyla Özel Harp Dairesi kurdu.
3- 1954 yılında yabancılara petrol arama ve çıkarma izni verildi.
4- Tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları için kapatıldı. Nuri Demirağ tarafından kurulduktan sonra İsmet İnönü tarafından devletleştirme kapsamına alınan uçak ve uçak motoru fabrikaları, Eskişehir tank fabrikası ve Kırıkkale silah fabrikası Menderes döneminde NATO standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapattı.
5- Cezayir kurtuluş savaşı sırasında Fransa’yı destekledi.
6- 1954-1958 yılları arasında 238 gazeteci iktidara karşı yazılar yazmak suçundan mahkûm ettirdi.
7- “Tahkikat komisyonu”nu kurdu. 15 DP milletvekilinden oluşan komisyon hem suçlama hem de yargılama hakkına sahipti. Komisyon 5 kişiden fazla yan yana yürümeyi bile yasakladı.
8- İsmet İnönü’ye 12 oturum meclisten men cezası verildi
9- Turan Emeksiz hükümete karşı İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen bir protesto mitinginde polisin açtığı ateş sonucu öldü.
10- Hukuk’un üstünlüğünü savunan yargıtay başkanı Bedri Köker, yargıtay başsavcısı Rifat Alabay, yargıtay 2. başkanlarından Haydar Yücekök, yargıtay üyeleri Melehat Ruacan, Kamil Çoşkunoğlu, Faik Uras ve İlhan Dizdaroğlu görülen lüzum üzerine emekliye sevkedildiler.

Menderes 43 kişinin idamını onaylamış ve Ankara’nın orta yerinde infaz ettirmiştir.

Bu bilgiler halkala paylaşılmaz. Ancak ouyup, araştıranlar bunu bilir. İdamla ölüme giden Adnan Menderes yaşadığı dönmede idamı onaylayan ve gerçekleştiren bir siyasetçi idi. Sonuda idamla nihayete erdi.

Bunları parantez içinde yazdıktan sonra diziye dönelim.

Adnan Menderes’in dönemin opera sanatçısı Ayhan Aydan’la romanlara, filmlere konu olmuş  Aşkını anlatan ve siyasi yaşamına ışık veren dizinin oyuncuları performansları ile yankı uyandırdı.

Mehmet Aslantuğ ve İdil Fırat (oyunculuklarını ustaca konuşturdular.  muhteşem oyunculuklarıyla Birce Akalay’ın Ayhan Aydan rolünde pırıl pırıl parlayan bir yıldız .

Dizi, o meşum Yassıada duruşmasında ‘Bebek Davası’ dolayısıyla Ayhan Aydan’ın salona şahitlik için girmesiyle açıldı. Sonra Aydan’ın (tabii aslında Akalay’ın)  görüntüsü flulaştı ve başa, 10 yıl önceki tanışma günlerine gittik. Belli ki Aydan’ın o konuşmasına ileride, muhtemelen de dizinin sonuna doğru dönülecek.

Basına çoğu zaman konu olmuş ama tam anlamıyla bilinmeyen bir aşk hikayesinin kurgusunu izleyeceğiz. Hiç bir zaman meşru olamamış bir ilişkinin seyirci üzerinde ki etkilerini tartışacağız.

İdam edilen Adnan Menderes’in mahkeme sürecinde tanıklar arasında yer alan Ayhan Aydan‘ın “Ben Onu Çok Sevdim” diyerek devrik bir başbakana sahip çıkması ve evli bir adamla olan ilişkisini devlet önünde kabul etmesi bir kesim insanın bu ilişkiye saygı duymasına neden olmuştu.

Dizi ilgi ile izlenilecek gibi. Dileğimiz gerçekleri nolduğu gibi yansıtılması, tarafsız olunması. İzleyip, göreceğiz.

BEN ONU ÇOK SEVDİM TANITIM FRAGMANI

(853)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak