Bir beyin fırtınası; Kime “hanımefendi” denir?Yayınlanan Eyl 20 2013 - 9:29pm Yazan adminGerçek manada düzgün ve makbul insanların, beyefendi ve hanımefendilerin azaldığı günümüzde kime hanımefendi kime “o….. ” deniyor diye bir beyin fırtınası yaptığımızda neler görürüz hiç düşündünüz mü?

Bir defa, lugata baktığımızda vücudunu para karşılığı satan kadınlara “hayat kadını” (popüler olarak kullanılan ve “o…..” diye söylenilen kelimenin kibarcası) dendiğini görüyoruz.. Bunu kavramak kolay..

Adamın biri  koyuyor cebine parayı gidiyor geneleve veya randevuevine.. Bastırıyor parayı ve oradaki kadın para yani “maddi menfaat”” karşılığı kendi vücudunu  bu kişinin kullanmasına izin veriyor..

Diğer bir deyişle arada “maddi meenfaat” olmasa böyle bir paylaşım/yakınlaşma olmayacak…

Şimdi bunu yapan kadın “aşağılanıyor”.. Hor görülüyor, toplum dışına itiliyor.. Hatta ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor.. Bir kadına hakaret edilmek istendiğinde bu kadının “meslek ünvanı” (??)  küfür gibi kullanılıyor vesaire..

Ne kadar acı bir durum düşündüğünüzde esasında; Herşeyden önce, insanlık onuruna “gerçekten de” aykırı, bununla bağdaşamayacak bir durum bir kadının para karşılığında kendi vücudunu vermesi, daha doğrusu satması… Üzülecek bir durum tam manasıyla…

Sonra bu mesleği icra ederken başına gelebilecek riskleri düşündüğümüzde ise durum  daha da kötü; her türlü bela ile karşı karşıya kalabilir her an vesaire vesaire…

Bir de bu kadının belki de gerçekten de hayatını idame ettirebilmek için bu çok zor yolda devam ettiğini düşünürsek, ne kadar büyük bir yükle karşı karşıya olduğunu anlamamak mümkün mü, bir insan olarak..

Yani özetle, vücudu para karşığı kullanılan, her an tehlike içinde olan ve toplumca aşağılanan, yani belki de geçimini karşılamak hatta çoluk çocuğunu geçindirmek için resmen bütün bunlara katlanan bir kadından, insandan söz ediyoruz burada ..

Diğer taraftan ise, birlikte olduğu erkek sayısının hesabını tutmakta zorlanan, vaktiyle kendi de maddi ve diğer menfaatler için  birçok yatağa girmiş olan günün popüler, saygıdeğer sanatçıları, artistleri vesaire.. Süzme HANIMEFENDİLER.. Hatta ülke meseleleri hakkında fikir yürütüp fetva bile verebilecek kadar saygı gören değerli “MAKBUL” hanımefendiler…

ve de son olarak, hanım hanımcık evinde oturan, kocasının yemeğini pişirip, çocuğuna bakan ve akşam da yatağına girip, belki de esasında haz almadığı bir adama karşı “karılık vazifelerini” yerine getiren bir ev kadını.. Hayatını toplum tarafından da makbul görülecek şekilde devam ettirebilmesini sağlayacak menfaatler karşılığında hizmet sunan “hanımefendi”.. toplumun başüstünde taşıdığı makbul tip..

Şimdi sorarım size a dostlar; Burada kullanmak bile istemediğim, ama bir kadına kızdığında herkesin ilk aklına gelen küfür olarak kullandığı kelime hangi tipi tarif etmek için daha isabetli olur? Bir düşünün bakalım.. Çok kişinin aklının karışacağına eminim.. Yeter ki şartlanmalaarınızdan arınarak, önyargısız olarak düşünmeyi becerebilin..

Zaten bir akıllı daha önceden çıkıp demiş ya; “En pahalı metres insanın karısıdır”..

Biz demedik, lütfen diyene kızın:)

Editör

(733)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak