Botoks migren tedavisinde etkiliYayınlanan Nis 30 2012 - 3:43pm Yazan adminSadece güzelleşmek için değil, sağlık içinde botoksa başvuruluyor artık… Amerika’da yapılan bir araştırma sonucu botoks, kronik migrende etkili bir tedavi yöntemi olarak gösteriliyor.

Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu da botoksun her migren hastasında değil, sadece kronik hastalarda kullanılan bir tedavi olduğunu söyledi.

Botoks kullanımında ağrının başlangıç noktalarına uygulanmakta ve bir hafta içinde migren ağrılarının tamamen geçtiği görülmekte. Ancak tam sonuç için altı ay süreyle belli aralıklarla botoks uyugulamasını yaptırmak gerekiyor.

Botoksu yaptırırken dikkat etmeniz gereken en öenmli husus, uzman bir doktor tarafından yaptırmanız. Migren için yaptırılan botoks aynı zamanda estetik olarakta fayda sağlayacak. Şakak bölgelerinizdeki kırışıklıklar da yok olacak.

Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Christine Kim ve ekibi, botokstan sonra ağrıların sıklığının ayda ortalama 6,8 günden 0,7′ye düştüğünü ve düşük dozda botoksun yeterli olabileceğini vurguluyorlar.. “Archives of Dermatology” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, botoksun başın mengene ile sıkıştırılıyor hissi uyandıran ve göz çevresindeki ağrılara daha iyi geldiğine, uygulamanın, başın patlayacakmış gibi hissedildiği migren türünde pek de etkili olmadığına dikkat çekiyor.

KAYNAK: HANGİMODA

(333)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak