Bozlaklar yetim kaldı.. Neşet Ertaş vefat ettiYayınlanan Eyl 25 2012 - 6:19pm Yazan admin 

Ünlü halk müziği yorumcusu ve sanatçısı Neşet Ertaş yaşama veda etti.  Yaklaşık iki haftadır İzmir’deki özel bir hastanenin onkoloji servisinde tedavisi süren Neşet Ertaş’ın sağlık durumu dün akşam saatlerinde bozuldu tekrar yoğun bakıma alınmıştı.

Devlet sanatçılığı ünvanını kabul etmeyip, her zaman ve her yerde “halkın sanatçısıyım” diyen ozan kardeşine ölüdğünde babasının ayak ucuna gömülmek şistediğini söylemiş.

KİMDİR NEŞET ERTAŞ?

Neşet Ertaş, 1950’li yılların sonunda İstanbul’a gelerek ilk plağını “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip eder. Daha sonra Neşet Ertaş Ankara’ya yerleşti. Burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya gitti. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya’da kalan sanatçı, 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri döndü.

    Demirel zamanında kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı’ ünvanını; “O dönem Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Devlet sanatçılığı bana teklif edildi. Ben, ‘hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor’ diyerek teklifi kabul etmedim. Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu. Şimdiye kadar devletten bir kuruş almadım, bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettim. Onu da bu kültüre hizmet eden ecdatlarımız adına aldım.” diyerek geri çevirmiştir. Fakat halk büyük destek vermiş ve Neşet Ertaş adeta yaşayan bir efsane olmuştur. Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüştür.

(459)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak