Bu siteye sakın girmeyinYayınlanan Şub 21 2013 - 10:30am Yazan adminSakın bu siteye girmeyin!

Apple, twitter ve Facebook saldırıya uğradı.

Twitter, 2012’de birçok kez siber saldırı tehdidi yaşadı, saldırıların bir kısmı reddedildi, bir kısmı da geçici teknik arızalara ve bilgi sızıntılarına neden oldu. Apple ve Facebook ise geçtiğimiz günlerde ardı ardına siber saldırılara maruz kaldıklarını açıkladı. Büyük firmaların maruz kaldığı siber tehditler, buzdağının belki de sadece görünen ucu.

AllThingsDigital sitesinin yazarlarından Mike Isaac, yakın dönemde yaşanan saldırıları mercek altına aldı. Isaac, saldırıların ortak bir noktası olduğuna dikkat çekti. Bu ortak nokta, saldırıya maruz kalan sitelerin ‘mobil gelişim hakkında bilgi paylaşımında bulunan spesifik bir internet sitesini’ ziyaret etmiş olmalarıydı. Dahası, bu siteyi ziyaret edenler sadece teknoloji şirketleri değil.

Facebook’ın uğradığı siber saldırıyı inceleyen soruşturmacıların verdiği bilgiye göre, söz konusu sitenin adı ‘iPhoneDevSDK.’ Bu site, mobil teknolojilerle ilgilenen birçok firma için bir merkezi bilgi ağı gibi gösteriliyor.

Facebook çalışanları, iPhoneDevSDK sitesini son haftalarda sıkça ziyaret etti. Sitenin HTML’sine sızdırılan kötü amaçlı bir kod, Oracle’ın ‘internetin olmazsa olmaz’ yazılımı Java’daki bir eklentideki açığı kullandı. Bu şekilde, Facebook çalışanlarının dizüstü bilgisayalarına bulaştı.

Facebook, konu hakkında bilgi talep eden AllThingsD sitesine geçtiğimiz hafta sayfasında yaptığı açıklamanın dışında bilgi vermeyi reddetti.

Bu gelişmelerin ardından, sakın bir hataya düşerek iPhoneDevSDK sitesini ziyaret etmeyin. Sitenin risk taşımadığına dair bir gelişme olana kadar, internet kullanıcılarının, yazılım geliştirici veya kurumların bu siteye girmesi dijital güvenlikleri adına tehdit içeriyor.

iPHONEDEVSDK AÇIKLAMA YAPTI
iPhoneDevSDK sitesinin sahibi ve operatörü Ian Sefferman, dün AllThingsD’ye açıklama yaptı. Sefferman, siber saldırılarla sitelerinin bağlantısı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Sitemizin Facebook çalışanlarının bilgisayarlarının etkilenmesinde araç olarak kullanıldığı iddialarını inceliyoruz. Bu iddianın gerçek olmadığı konusunda garanti verebiliriz. Facebook, siber saldırı hakkında hemen diğer etkilenen şirketlerle temasa geçtiklerini duyurdu. Ancak bizimle temasa geçmediler. Ayrıca hiçbir yasal kurum ve teknoloji şirketi de bize ulaşmadı. Kullanıcılarımızın güvenliği bizim için çok önemli ve soruşturmayı sonuna kadar takip edeceğiz.’

Facebook, iPhoneDevSDK’nın açıklamasının ardından AllThingsD’nin konu hakkındaki görüşlerini sordu ancak cevap alamadı.

Kaynak:Ntvmsnbc

(589)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak