Cinsel isteksizlik pek çok soruna neden oluyorYayınlanan Kas 22 2014 - 9:45am Yazan admincinsellikSıklıkla kadınlarda görülen ama erkekler içinde geçerli olan cinsel isteksizlik, pek çok soruna neden olyor. Özgüven eksikliğinden tutun da, depresyona, konsantrasyon eksikliğine ve mutsuzluğa kadar.

Uzun yıllar süren beraberliklerde daha çok ortaya çıkan cinsel isteksizlik, hem kadını, hem erkeği derinden vuruyor.

Operatör Dr. Süleyman Esendağ bu konuda şunları söylüyor:

“Tedaviler tamamen nedene yönelik dizayn edilir. Cinsel isteksizliğe yol açan fiziksel kaynaklı sorunlar veya cinsel ağrıya bağlı gelişen isteksizlik sorununda, ilaç tedavileri veya yapılan jinekolojik cerrahi işlemlerle sonuca ulaşmak mümkündür. Hormonal problemler de bir şekilde giderilebilir. Menopoza bağlı vajinal kuruluk sorununda ise lokal etkili hormonal ilaçlar kullanılır.

Psikolojik nedenlere bağlı cinsel isteksizlikte cinsel terapi şarttır. Bu tür terapiler biraz daha uzun sürer ve sabır gerektirir. Bunun için hastalardan önce genel bir cinsel öykü, aile öyküsü ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler elde edilir. Sorunu körükleyen ve geçmişten gelen psikodinamikler tespit edilir. Daha sonra hastalara genel psikolojik durumları ile ilgili ve cinsellikle ilgili bilgiler verilir, yanlış, abartılı ve eksik bilgiler düzeltilir. Sonrasında da “davranışsal terapi” adı verilen birtakım egzersizlerle kişinin kendi bedenini tanıması ve cinsellikle ilgili yeni bir bakış açısı kazanması amaçlanır. Eş ile yapılan dokunma ve hazza odaklanma egzersizleri de önemlidir.

Tüm cinsel sorunların çözümünde olduğu gibi bu konuda da tedaviyi veren terapistin tecrübe ve bilgisi son derece önemlidir.

Tedaviye başlanmasında ilk ve en önemli adım, kişinin bu sorununu gerçekten bir ‘sorun’ olarak görmesi ve kendi rızası ile tedaviyi istemesidir. Maalesef çoğu kadın bulunduğu psikolojiye bağlı olarak tedaviyi erteler veya reddeder. Bunun ardında genelde kişinin kendisiyle veya geçmişiyle yüzleşme korkusu yatar. Bu şekilde sorun aslında bir çığ gibi büyür.

Cinsel tedaviler kişiye ve çifte özel şekilde sunulur. Evlilikle ilgili problemler varsa, çiftlere evlilik terapileri de verilir. Varsa, erkek partner ile ilgili erken boşalma, sertleşme sorunu gibi cinsel sorunlar da eş zamanlı olarak tedavi edilir. Erkek eşe ait cinsel tecrübe eksikliklerinde de yine destek sağlanır. Vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel ağrı sorununun giderilmesinde vajinal kayganlaştırıcılar kullanılabilir.”

(547)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak