Dans Maratonu başlıyorYayınlanan Eki 4 2012 - 11:18am Yazan adminEkim 2012/ Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 6. İDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nin sahne performansları 3 Ekim’de başladı.

İDANS  06 Doğu, Güney ve Batı Asya’yı Kuzey ve Doğu Afrika’yı, Akdeniz ve Avrupa dünyasıyla bir leştiren Afro-Avrasya kıta parçası üzerindeki ticaret yollarını birbirine bağlayan 6500km.lik tarihi kervan yolundan esinlenerek “İpek Yolu” metaforu etrafında şekilleniyor.

iDANS bir kez daha çağdaş dansın çok çeşitli ifadelerini sunmakla kalmayacak; aynı zamanda tiyatro ve disiplinler ötesi performans sanatlarının uluslararası alandaki en yenilikçi örneklerini de ön plana çıkaracak. iDANS bu sene Avrupa Birliği Kültür Programı’nın prestijli desteğine Türkiye’den ilk defa hak kazanan festival oldu.

İlk performansı Mendelssohn’un “Cry Me A River” (Gözyaşlarım Sel Olsun) ile yaptı.Cry Me A River dünyamızda yaşanan ekolojik krizi konu almış ve bunu sahneye başarılı bir şekilde taşımış. İklim değişikliği konusuna dikkat çekmiş ve de oldukça başarılı bir performans ortaya çıkmış.

HAFTA7

(352)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak