Düzensiz adet mi görüyorsunuzYayınlanan Kas 12 2013 - 6:34pm Yazan adminDüzensiz adet bir çok adının yaşadığı sorunlardan biri sadece.

Adet düzensizliği nedeniyel yaşam kabus haline gelebiliyor, bu dönemlerde.  Düzensiz adeti sürekli yaşıyorsanız, sakın boşverip, alıştım nasıl olsa diye yanlış bir düşünceye kapılamayın ve bir an  önce doktora başvurun.

Menopoz dönemine giriş sürecinde düzensizlikler normal sayılabilir. Ama menopozla ilgili bir sıkıntı yoksa, pek çok hastalığın habercisi sayılabilir.

duzensiz-adetÜreme döneminde meydana gelen adet düzensizliklerinin pek çok sebepleri vardır. Hormonal bozukluk olabilir, miyom, kist ve hatta hatta kanserin habercisi bile olabilir. bunun dışında menepoza girerken aynı sorunlar yaşanır.

Adet düzenini izlemek için son adetin ilk günü ile gelecek adetin ilk günü arasındaki zaman dilimine dikkat edilmesi gerekiyor. Üreme çağında bir kadının yumurtalıkları her ay bir yumurta üretir. Eğer kadın o ay gebe kalmazsa (ki bu yaklaşık geçen adetin birinci gününden itibaren 14.-16. günler civarıdır) gebeliğe hazırlanmış rahim içi zarı adet kanaması olarak dışarı dökülür. Bu dökülme kanaması 4-5 gün sürer ve adet kanaması olarak adlandırılır. Eğer bir kadın 22 günden erken ya da 40 günden geç adet görüyorsa düzensizlikten söz edilebilir. Adet düzensizliğinin nedeninin belirlenmesinde kanamanın miktarı da büyük önem taşıyor. Adetlerin hiçbir düzeni yoksa, sürekli kanıyor veya uzun süre hiç kanamıyorsa bu durumu düzensizlik olarak değerlendirmek gerekmektedir. Miktar olarak çok az veya aşırıysa bu da bir düzensizliktir. Bu gibi durumlardan zaman geçirmeden bir uzmana başvurmak sağlığınız için büyük önem taşır.

 

(507)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak