Fazıl Say ayakta alkışlandıYayınlanan Haz 26 2012 - 7:17pm Yazan adminFazıl Say,  İstanbul Müzik Festivali tarafından sipariş edilen eseri ‘Mezopotamya Senfonisi’nin dünya prömiyeri gerçekleştirildi. Haliç Kongre Merkezi’ni dolduran üç bin kişi Say’ı ayakta alkışladı.

40. İstanbul Müzik Festivali’nde sekiz yıllık bir aradan sonra yeniden besteci ve icracı olarak yer alan Fazıl Say’ın, İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine bestelediği ve ‘başyaptım’ dediği eseri ‘Mezopotamya Senfonisi’nin dünya prömiyeri, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fazıl Say, Mezopotamya Senfonisi’nin oluşum süreciyle ilgili “Mezopotamya ile ilgili uzun yıllardır araştırma yapıyorum, Mezopotamya tarihi ilgi alanımdır. Çok sayıda kitap okudum bu konuda. On yıldır kafamda oluşan bir eserdir. Ayrıca günümüz Ortadoğu’su da hepimizin bildiği, kaygı ve endişe ile takip ettiği olaylar zincirinin yaşandığı coğrafyadır. Bunların tümü bu eserde var. Güneş, Ay, Dicle ve Fırat nehirleri, ölüm kültürü, savaş ve terör psikolojisi… Ortadoğu’da savaş ve ölüm çok var ne yazık ki. Bu bakımdan ben de, senfonim ile bir barış çağrısında bulunmak istedim. Mezopotamya senfonisi bir barış çağrısıdır.” diyor.

Gecede ünlü virtüöze, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik etti.

Konserin ilk yarısında Fazıl Say, piyanosunun başına geçerek Beethoven’ın 3 numaralı do minör Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.

Say, 27 Haziran’da ise;  Londra Festivali’nde en son eserlerinden “Cello Piyano Sonati” promiyerini gerçekleştirecek
Eserin ismi “4 Sehir Sonati”

(407)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak