Fazıl Say İstanbul SenfonisiYayınlanan Mar 5 2013 - 7:11am Yazan adminFazıl Say, İstanbul Senfonisi..  7 bölümden oluşan bir İstanbul nostaljisini müzik eşliğinde hissetmeye ne dersiniz?

“Nostalji, Tarikat, Sultan Ahmet Camii, Hoş giyimli genç kızlar Adalar Vapurunda, Haydarpaşa Garı’ndan Anadolu’ya gidenler üzerine, Alem Gecesi, ve Final yani günümüz..

İstanbul Senfonisi’ni İstanbul 2010 kapsamında  İstanbul üzerine, üstelik 2010’da yazılmış bir senfonini ancak bu senfoni televizyonlarda bir kez verilmişti, o da kesintiye uğrayarak ne yazık ki? Eğer dinleme fırsatınız olmadıysa CD’sini alıp, İstanbul’u geçmişten günümüze; Kudüm, ney, bendir ve piyano eşliğinde dinleyin.

Aykut Köselerli (kudüm, bendir, darbuka),  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (topluluk),  Burcu Karadağ (ney),  Fazıl Say (besteci),  Gürer Aykal (şef),  Hakan Güngör (kanun)

Fazıl Say:

“Beyaz kapak üzerine yuvarlak amblemi olan CD’yi müzik mağazalarında kolaylıkla bulabilirsiniz. İstanbul Senfonisi Haydarpaşa garından Sultan Ahmet Camii’ne, Adalar Vapurundan Sulukule alem gecelerine. 1453’den günümüz İstanbulu’una , nostaljik hayallerden can sıkıntısı trafik gürültüsüne İstanbul’u anlatmaktadır. 100 kişilik bir orkestrasyonun içinde, Bendir ile Timpani ritm tutarken, Ney ile fagot diyalog halindedir, bazen klarinet ve obua Kanun’a cevap verir bazen kudüm ritmi verir trompetlere, bazen ise Kanun ıslak bir gecede İstanbul sokağının ışığında yapayalnız kalakalmıştır . İstanbul Senfonisi bir umut taşır. Beyaz kapak üzerine yuvarlak amblemi olan CD bir umut taşır,bestecisi sevgiyle ve emekle yaratmıştır,inandırıcıdır. 45 dakika boyunca ısrarla kendi bildiği İstanbul’u anlatır, geçmişten bugüne. Bu canlı konseri tarihe not düşmek için ; ve de bütün dünyada Türkiye’den bir Orkestranın nasıl Senfoni performe ettiğini haberdar etmek için; DVD olarak da beraberine ekledik.
 Türk müzikseverlere bu eseri gururla ve içtenlikle sunarız. Elbet, elbet, her insan klasik müzik sevecek diye bir şey yok, ama şu bir gerçek, bu müzik bizim müziğimizdir. Sizin müziğinizdir. Yabancı hissedeceğiniz bir tek nota yoktur.”
 Sevgi ve saygıyla

(754)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak