Ferdi Özbeğen anılarla anılıyorYayınlanan Mar 19 2013 - 8:56am Yazan admin2013 yılının ilk ayında yaşama veda eden sanatçı Ferdi Özbeğen Ocak ayında hayatını kaybeden Ferdi Özbeğen,  Taksim’in gözde mekânlarından Portofino Stage’de düzenlenecek bir organizasyonla anılacak.

Larespark Hotel Genel Müdürü Özdemir Erkan’ın ve değerli sanatçının oğlu Hilmi Özbeğen’in ev sahipliğinde gerçekleşecek olan ‘Ferdi Özbeğen’i Anma Gecesi’nde Zerrin Özer, Nükhet Duru, Ferhat Göçer, Emel Sayın, Nilgün Belgün, Demet Akbağ, Şebnem Bozoklu, Şehrazat, Fedon gibi birçok sanatçı hazır bulunacak. Gecede ayrıca düzenlenecek bir açık artırmayla Ferdi Özbeğen’in evinde bulunan çalışma piyanosu, geliri SSK Okmeydanı Hastanesi’ne bağışlanmak üzere satışa sunulacak.

KİMDİR FERDİ ÖZBEĞEN

Taverna müziği denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir Ferdi Özbeğen. Çok sayıda kaliteli esere imza atmış ve her daim yerini korumuş ender sanatçılardan biridir. Sanatçı diyoruz çünkü gerçekten bunu hak eden, üreten ve yorumlayan bir  kişi olduğu için.

1941 yılında İzmir’de dünyaya gelen ve ortaokul yıllarında müzik eğitimi alamaya başlayan Ferdi Özbeğen, 1960 yılında İstanbul İktisat Fakültesini kazandı. Ancak babasının ölümü nedeniyle okulu bırakıp, müziğe yöneldi.

1965 yılında düzenlenen Hürriyet Gazetesi Altın Mikrofon yarışmasına Ferdi Özbeğen Orkestrası olarak katıldı; yarışmada Kes Kes ve Sandığımı Açamadım şarkılarını seslendirdi. Yarışmadan sonra orkestra 1967′de Okay Temiz’i, 1968′de de Esin Engin’i bünyesinde bulundurmuştur. 1974 yılına kadar orkestrası ile çeşitli lokal ve eğlence merkezlerinde konserler verdi ama en son çalıştığı Çınar Oteli’nin greve gitmesiyle orkestrası dağıldı, Özbeğen’de Şefik Uyguner’in orkestrasında çalışmaya başladı.

1977 yılında ilk uzunçaları olan Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika’yı çıkardı. Acaba tutar mı endişesiyle yapılan bu albüm kısa sürede büyük bir satış rakamına ulaştı. 1978 yılında Orhan Gencebay’ın plak şirketi Kervan Plak’a geçerek Ferdi Özbeğen’le Sohbet, 1979 yılında Teşekkürler ve 1980 yılında da Mutluluklar albümlerini hayranlarına sundu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

(352)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak