Ferdi Özbeğen’in durumu kritikYayınlanan Oca 28 2013 - 6:20pm Yazan admin 

Ünlü piyanist Ferdi Özbeğen yoğun bakımda..

Solunum yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılam ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Ferdi Özbeğen’in durumu hakkında Doçent Dr Ülkü Aygen Türkmen, “Hastamız ilaçla uyutulmakta, solunum cihazına uyum sağlayabilmesi için. Tansiyonu ve nabzı şu anda normal. Eğer yaptığımız tedaviye yanıt verirse yavaş yavaş uyandıracağız. İçinde bulunduğu hastalığı nedeniyle üzerine eklenen bir enfeksiyon durumu var. Ancak altta yatan hastalığı da onu olumsuz etkiliyor ve hayati tehlikesini artırıyor. Şu anki tabloya baktığımızda yüzde yüz kansere bağlı olduğunu söyleyemeyiz. Enfeksiyonu ortadan kaldırdığımızda iyileşmesi tüm temennimiz. Temel yaşam destek ünitesi altında desteğimiz süresiz devam eder. Şuur açık fakat iletişim kurulamıyor. O yüzden de solunum cihazı için uyutuyoruz. Solunumu normal değere ulaşıncaya kadar uyutmaya devam edeceğiz.” dedi.

Hayati tehliksei devam eden sanatçının bir an önce tedaviye yanıt vermesi ve sağlığına kavuşmasını tüm içtenliğimizle hafta7 ekibi olarak diliyoruz.

Ömrün uzun olsun Ferdi Özbeğen

KİMDİR FERDİ ÖZBEĞEN

Taverna müziği denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir Ferdi Özbeğen. Çok sayıda kaliteli esere imza atmış ve her daim yerini korumuş ender sanatçılardan biridir. Sanatçı diyoruz çünkü gerçekten bunu hak eden, üreten ve yorumlayan bir  kişi olduğu için.

1941 yılında İzmir’de dünyaya gelen ve ortaokul yıllarında müzik eğitimi alamaya başlayan Ferdi Özbeğen, 1960 yılında İstanbul İktisat Fakültesini kazandı. Ancak babasının ölümü nedeniyle okulu bırakıp, müziğe yöneldi.

1965 yılında düzenlenen Hürriyet Gazetesi Altın Mikrofon yarışmasına Ferdi Özbeğen Orkestrası olarak katıldı; yarışmada Kes Kes ve Sandığımı Açamadım şarkılarını seslendirdi. Yarışmadan sonra orkestra 1967’de Okay Temiz’i, 1968’de de Esin Engin’i bünyesinde bulundurmuştur. 1974 yılına kadar orkestrası ile çeşitli lokal ve eğlence merkezlerinde konserler verdi ama en son çalıştığı Çınar Oteli’nin greve gitmesiyle orkestrası dağıldı, Özbeğen’de Şefik Uyguner’in orkestrasında çalışmaya başladı.

1977 yılında ilk uzunçaları olan Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika’yı çıkardı. Acaba tutar mı endişesiyle yapılan bu albüm kısa sürede büyük bir satış rakamına ulaştı. 1978 yılında Orhan Gencebay’ın plak şirketi Kervan Plak’a geçerek Ferdi Özbeğen’le Sohbet, 1979 yılında Teşekkürler ve 1980 yılında da Mutluluklar albümlerini hayranlarına sundu.

1980 yılının sonlarına doğru Kervan Plak ile ortaklığını bitiren Yaşar Kekeva, Yaşar Kekeva Plakçılık adında bir şirket kurdu ve milyonları peşinden sürükleyen Ferdi Özbeğen’i şirketine transfer etti; şirketin ilk plağı olan Nice Yıllara albümünü çıkardı. Bunu 1981 yılında Yaşadıkça, 1982 yılında Bir Sır Gibi ve 1983 yılında Seviyorum Delicesine albümleri izledi. Bu albümlerde Özbeğen, Ülkü Aker’in aranjmanlarından oluşan Rahbani Brothers şarkılarını, dönemin sevilen veya klasikleşmiş parçalarını ve de daha önceden söylenmiş ve unutulmuş şarkıları yeniden düzenleyerek seslendirdi; Eskimeyen Dost, Seni Terkedeceğim, Yok Yok Yalan Deme, Kandil, gibi. 1983 yılında, Şan Tiyatrosu’nda 20. Sanat Yılını Devlet Senfoni Orkestrası ile verdiği müthiş konserler zinciriyle kutlayan Ferdi Özbeğen, 1984 yılında bugün bile aynı kaliteye ulaşılamamış bir tarafı alaturka, bir tarafı pop şarkılarından oluşan Piyanist albümünü çıkardı. Alaturka balatları Gurbette Sevgilim, Bir Gülü Sevdim, Bir Sevgi İstiyorum gibi parçalardan oluşurken pop balatları Ülkü Aker aranjmanlarından oluşan Elega-Her Gece, La Boheme-Giden Sensin, Cenizas-Özlenen Sevgiliye gibi aşk şarkılarından oluşuyordu. Artık şöhretinin zirvesindedir Ferdi Özbeğen, plakları çok satar, öyle ki 1982 yılının vergi rekortmenidir.

1984 yılında Yaşar Plak’ın düştüğü zor durumdan kurtaran Ferdi Özbeğen oldu. Sizin Seçtiklerinizle albümü kendisinin yorumuyla o zamanın yapılmış ilk best of albümüdür. Dönemin sevilen 11 şarkısını seslendirdiği bu albüm kendisinin en çok satan albümü idi. Bu albümü 1985’te çıkardığı bir tarafı alaturka diğer tarafı da pop-rock temaları içeren Belki Bir Gün ve 1986’da çıkardığı tamamı Ülkü Aker aranjeleri ve daha önceki 9 albümünün orkestra şefi olan Osman İşmen’in senfonik düzenlemelerinden oluşan Sana İhtiyacım Var albümü izledi; bu albümde Orson Welles’in I Know What Is To Be Young ve Lionel Richie’nin Hello şarkılarının Türkçe uyarlamalarını seslendirdi. 1986 yılının sonlarına doğru çıkardığı Sevdiğiniz Şarkılar albümü Türkiye’de çıkarılan ilk krom kasettir ve dönemin şartlarına göre masraflıdır.

Ferdi Özbeğen, 80’lerin sonu ile 90’ların başına kadar çıkarttığı albümlerde gene alaturka ve taverna tarzı şarkılar söyledi. 90’larda yavaş yavaş inzivaya çekildi. 1991 yılında piyasaya sunduğu nostalji albümü Şarkılarım, Türkiye’de pek duyulmayan unplugged yani elektronik müzik kullanmadan canlı performansla hazırlandı. 1998’de Kiss Müzik Firmasından Kandil albümünü çıkarır, bu albüm kendisini tanımayan yeni kuşak ve hayranları için büyük bir prestij albümü oldu. Bu albümü 2001’de Ayrılmayalım albümü izledi.

(387)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak