Film Eleştirisi – EX MACHINAYayınlanan Şub 28 2016 - 10:50pm Yazan adminEX MACHINA

ex_machina___Bilim – kurgu türünde senaryo açısından oldukça iyi, birçok mesaj içeren ve insana kendi hayatını sorgulatabilen, bunların yanısıra tek mekanda geçen ve 3 kişinin diyaloglarına dayalı akıcı bir yapım.

Filmi kısaca özetlersek; olay örgüsü 3 kişi arasında bir dağ evinde gerçekleşiyor. Blue Book isimli bir arama motoru şirketinde çalışan Caleb(Domhnall Gleeson) şirketin gizemli CEO’su Nathan(Oscar Isaacson)’ın yaptığı çekilişi kazanır ve Nathan’ın dağ evine 1 haftalık ziyaret hakkına erişir. Nathan yapay zeka üzerinde çalışmaktadır ve kendi ürettiği yapay zeka Ava(Alicia Vikander)’yı Caleb’a gösterir ve Ava’nın başarılı bir yapay zeka olduğunu kanıtlamak için Caleb’a ve Ava’ya Turing Testi’ni uygular.(Turing Testi bir makinenin düşünebildiğini söyleyebilmenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığını sorgular.) Caleb seanslar halinde Ava’yla konuşmalar yapar ve zamanla ondan hoşlanmaya başlar; aynı zamanda Ava’nın da kendinden hoşlandığını düşünür, bununla birlikte Nathan’dan bu konu hakkında şüphelenir. Bu 3 kişinin her olayda birbirinden daha zeki ve kurnazca davranışları sonunda Caleb, Ava’ya güvenir ve Nathan’ın ölümüne de sebep olur. Tabii diğer taraftan baktığımızda da Nathan’ın Ava’yı kapatmak(sona erdirmek) istemesi bu olayları tetiklemiştir. Caleb yüksek güvenlikli dağ evinde kilitli kalır ve Ava ise bir yapay zeka olmasına karşın kurnazlığıyla oradan kaçmayı başarmıştır. Sonunda ise bir açık kapı bırakıldığını söylemem gerek. Yani bir ihtimal filmin devamı gelebilir.

Filmde bir diğer karakter de hiç konuşmayan ve sonunda da Ava’nın Nathan’ı öldürmesine yardım eden hizmetçi ve yine bir yapay zeka Kyoko.

Ex Machina’da daha önce Nathan’dan başka hiç kimse ile karşılaşmayan Ava ve Caleb’ın arasındaki ilişki aslında dolaylı olarak Ava ve Nathan yani yaratan ve yaratılan arasındaki ilişki olmuş oluyor. Bunun sebebi ise Ava’nın insan türüne yabancılığı olarak söylenebilir ki Caleb da Ava’ya karşı aynı konumdadır. Ava ve Nathan da neredeyse karşılaşmıyorlar ve Ava kendini yaratan Nathan’dan nefret ettiğini zaman zaman belirtiyor. Caleb ve Nathan arasındaki ilişki ise ilginç. Caleb, patronu Nathan’dan çekiniyor ancak birbirlerini sürekli olarak tartıyorlar. Yapay zeka üzerine diyalogları son derece akıcı ve gayet anlaşılır dilde. Senaryo çok hızlı diyaloglara dayalı olmamasına karşın mekanın ferah etkisiyle de olsa gerek izleyiciyi sıkmıyor.

Domhnall Gleeson, Caleb’ın meraklı, çekimser ve gergin görüntüsünü çok iyi yansıtmış, aynı zamanda Alicia Vikander da -ki artık Oscar ödüllü Alicia Vikander da diyebiliriz- yapay zeka; bir bakıma robot olan Ava’yı çok sevimlilikle ve de insanı kendine çeken bir aura yaratarak canlandırmış. Oscar Isaacson’a gelecek olursak Nathan karakterindeki gizemli ancak gevşek kişiliği seyircilere gösterirken ne kadar doğru bir oyuncu tercihi olduğunu kanıtlamış. Oyuncu ekibi ve kurgu gayet başarılı.

Filmin yönetmeni ve senaristi Alex Garland, oyuncuların mekanlarla uyumunda büyük başarı sağlamış, şöyle ki dağ evi ve evin dışındaki sahneler oyuncuları farklı farklı ruh hallerine itmiş. Senaryoda da mükemmel bir başarı sağlamış. Gerilimi dozunda tutarak güzel bir kurguyla çok iyi bir eser ortaya çıkarmış.

Ex Machina bir yapay zekanın, psikolojisi ve ahlaki değerlerinin kurcalandığı, böyle bir durumla karşılaşan insanların ne durumda kalacağını harika bir senaryoyla izleyiciye sunan başarılı bir yapım.

Kanun Kalkan

(28)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak