Film Festivallarinde Altın Portakal liderYayınlanan Eki 30 2014 - 10:03am Yazan adminVE KAZANAN ANTALYA ALTIN PORTAKAL…

Sayıları gittikçe artan Film Festivalleri, sektöre emek verenler için düzenlenen ödül törenleri de kendi aralarında da bir yarış halinde.  Film-Dizi yapımlarındaki başarılarımız, Van Gölü Film Festivalinden, Bozcaada Film Festivaline kadar Türkiye’nin dört bir yanında ödüllendirilmekte.

Ajans Press’ten alınan verilere göre en popüler film festival ve ödülleri ise şu şekilde;

 

FİLM FESTİVALLERİ / ÖDÜLLERİ Toplam Haber
1 Antalya Altın Portakal 5066
2 Adana Altın Koza 2702
3 İstanbul Film Festivali 2314
4 Filmekimi 366
5 Malatya Uluslararası Film Festivali 258
6 Gezici Festival 184
7 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri 176
8 Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 170
9 Ankara Uluslararası Film Festivali 161
10 Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 140

*Veriler 23 Ekim 2013- 24 Ekim 2014 tarihleri arası, Ajans Press’in takibini yaptığı 3000 civarı Ulusal Bölgesel ve Yerel yayından derlenmiştir.

 

ALTIN PORTAKAL İPİ GÖĞÜSLEDİ

Hakkında en çok konuşulan film festivali, 5 bin 66 haberle Altın Portakal olarak raporlandı. Bu yıl 51.si düzenlenen Uluslararası Altın Portakal Antalya Film Festivali, sektörün en eski festivali olarak görkemli bir törenle, sinema emekçilerine ödüllerini dağıttı.

Çukurova’nın geleneksel ürünü pamuğu simgeleyen ve Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali ise 2 bin 702 haber ile en fazla konuşulan ikinci film yarışması olarak gündemdeydi.

33 yıldır başarılı filmleri özveri ile sahneye taşımayı başaran İstanbul Film Festivali, 2 bin 314 adet haberi ile ilk üçte yerini aldı.

İstanbul Kültür Sanat vakfı tarafından düzenlenen; yeni ve ödüllü filmlerin izleyici ile buluşturulduğu “Sonbahar Film Haftası” olarak anılan Filmekimi film severlerin merakla beklediği kadar, basında adını bolca duyduğumuz etkinliklerden birisi oldu.

Malatya Uluslararası Film Festivali jüri karşısına çıkardığı film adaylarının yanında; düzenlediği atölye çalışmalarıyla da izleyicinin beğenisi alan bir festival olarak medyada varlığını duyurdu.

Bu yıl, toplamda Uluslararası, Ulusal veya bölgesel toplam 29 Film Festivali ve Ödül töreni düzenlendiği raporlandı.

(555)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak