Genç kızlığa adımYayınlanan Kas 2 2013 - 8:20pm Yazan adminGeçmişte çok korkulan genç kızlığa geçiş yani ilk regl, günümüzde daha rahat bir geçiş yaşanıyor olsa da, hala pek çok genç kızın korkulu rüyası.

Eğer onlara net bir açıklama ve bunun kadınlığın ilk aşaması olduğu, korkulacak bir durum olmadığını ve üremenin yapılabilmesi için vücudun hazırladığı doğal bir olay olduğu anlatılmasa genç kız bocalar ve korku yaşar. Hatta bu ilk kandan dolayı korku yaşar.

Ergenlik çağının bu ilk belirtisi olan ve üremenin göstergesi regl döneminde bunun ne kadar normal olduğu, her ay bunu bir kaç gün yaşayacağı ve alması gereken tedbirleri anlatmak, korkusunu yenmek gerekir.

Genç kızı oradan buradan duyduğu bilgilerle değil, doğru bilgi ile anne vermelidir. Günün birinde adet kanaması göreceğini bilen genç kız ilk kanamada aşırı bir telaş ve korkuya kapılmaz. Hatta bu olaydan mutluluk  duyar. Artık o da yetişkin bir kız olmuştur. Ailenin büyükleri arasına katılacaktır. Çocukluk günleri sona ermiştiri kadınlığa adım atmış olacaktır. Bütün bunları onun anlayacağı şekilde anlatmalı ve rahatlatmalıdır.

Regl döneminde ne gibi tedbir alacağı ne kullanacağı yolunda bilgiler de verilmelidir. Temizliğin ne denli önemli oldığı, dikkat edilmediği takdirde hastalık, bakteri kapma tehlikesi anlatılmalıdır.

Regl döneminde kişiden kişiye değişiklik gösterse de ilk günlerde ve öncesinde sancı yaşanabilir. Stres olabilir. Bunlar gayet normaldir. Dinlenerek ve uzanarak geçecektir. Ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve kullanılmalıdır

(597)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak