Gerçek bir yıldız daha kaydı: Nejat Uygur’u kaybettikYayınlanan Kas 19 2013 - 9:39am Yazan adminnejat-uygurMaalesef biraz kısır olarak gördüğümüz sanat dünyamızın gelmiş geçmiş en kıymetli yıldızlarından birini daha kaybettik: Nejat Uygur 86 yaşında aramızdan ayrıldı.

UYGUR öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olup Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiştir.

Sanatçı eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamladıktan sonra tiyatroya müsamerelerle başlamış, ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir.

Profesyonel anlamda tiyatroya 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmıştır.

13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Ahmet, ikiz kardeş olan Süheyl ile Süha, Kemal, Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya gelmiştir. Süheyl ve Behzat bu arada ve tiyatrocu olmayı seçmişlerdirr.

Sanatçıya son olarak da 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Uygur, 10 Eylül 2007’de beyin damarlarında oluşan bir tıkanıklık nedeniyle vücudun sol tarafında kısmî felç geçirmiş ve o günden beri de yataktan kalkamamıştır. Değerli sanatçısı uzun süre hastanede tedavi görmesine rağmen 18 Kasım 2013 günü saat 19:57 civarlarında solunum yetmezliği(respiratuar yetmezlik) sebebiyle hayata 86 yaşında gözlerini yummuştur.

Bu ÇOK DEĞERLİ SANATÇIMIZA Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz ve bu ülkenin onun yokluğunu her zmaan hisssedeceğini biliyoruz..

Başımız sağolsun
19.11.2013

(272)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak