Griple soğuk algınlığını karıştırmayınYayınlanan Kas 23 2013 - 6:30pm Yazan admingrip-32Havaların sürekli değişiklik gösterdiği şu haftalarda, grip ve soğuk algınlığı vakaları da artıyor. Pek çoğumuz soğuk algınlığı ile gribi birbirine karıştırıyoruz. Oysa ikisi farklı hastalıklar.

Bu konuda Cumhuriyet Gazeresine konuşan dahiliye Uzmanı Dr. Arzu Yalçın grip ve soğuk algınlığının farklarını anlattı:

Soğuk algınlığı , diğer adıyla nezle genellikle kış aylarında görülür. 1’den fazla virüs bu hastalığa neden olabilir. 2 – 5 günlük kuluçka dönemi sonrası, şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, yutak bölgesinde rahatsızlık hissi, öksürük, kırgınlık ve hafif baş ağrısıyla kendini gösterir. Tablo genellikle 1 hafta sürer. Genellikle ateşsiz seyreder. Titreme, boğaz ağrısı, boyunda büyümüş lenf nodu genellikle gözlenmez. Hastalık süresi 14 günü geçiyorsa ikincil bakteriyel enfeksiyonlar düşünülmelidir.

GRİBİN EN YAYGIN BELİRTİLERİ NELER?

Grip ise bir başka virüs olan İnfluenza’nın neden olduğu bir enfeksiyondur. Oldukça değişik alt grupları olabilen bir virüstür. En önemli özelliği 39 – 40 C ‘leri bulabilen ateşe sebep olabilmesidir. En yaygın belirtisi eklem ve kas ağrılarıdır. Ateş inatçıdır, eşlik eden şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğazda rahatsızlık hissi, baş ağrısı; hatta ishal, bulantı, kusma gibi mide – bağırsak belirtileriyle de kendini gösterebilir. Soğuk algınlığına göre çok daha ciddi bir enfeksiyondur. Pandemik yani dünya çapında salgınlar yapabilir. Geçmişte bu salgınlarda ciddi ölümler görülmüştür.

Özellikle yaşlı, bakıma muhtaç, diyabetik, KOAH, astım, kronik kalp hastalığı gibi hastalıkları olanların, toplu yerlerde yaşayanların, sağlık ekibi gibi riskleri olanların aşılanması gerekmektedir.Ek hastalıkları olan kişilerde pnömoni, yani zatüree, çocuklarda orta kulak iltihabı, sinüzit gibi ikincil bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

(379)
Yazar Hakkında