Hoppalaa.. Şimdi de “Kadın Prezervatifi”



Yayınlanan Ara 1 2013 - 7:25pm Yazan admin



KADIN PREZERVATİFİ

KADIN PREZERVATİFİ

Bir yaşımıza daaha girdik.. Duyduk duymadık demeyin.. Duyanlar duymayanlara haber versin; Bir de “Kadın Prezervatifi” diye birşey çıkmış bu arada… Belli mi olur? Gün gelir herkese lazım olabilir bir bakarsınız.. Onun için bilgilenmekte fayda var 🙂

Bu “ÇAĞDAŞ” ve faydalı alet “female condom” adıyla kullanıma sunulmuş ve ilk kez Danimarkalı bir doktor olan Lasse Hessel tarafından bulunmuş. Çıkarılma amacı da aynen erkeklerde olduğu gibi hem gebelikten hem de sifiliz, gonore (bel soğukluğu), AIDS gibi cinsel yolla  bulaşan hastalıklardan korunmakmış.

Kadın prezervatifi hakkında diğer bilgilerse şöyle;

Yapı olarak iki katlanabilir yumuşak halka arasındaki boruya benzer bir yapıda ve borunun bir ucu kapalı. Birleşmeden önce, kapalı olan ucu vajenin derinine, rahim ağzına doğru parmakla itilerek yerleştiriliyor. Açık olan uç dışarıda kalıyor.

Önceleri yumuşak poliüretandan yapılmakta iken, daha sonraları nitril kauçuktan üretilenleri (Reality, Femidom, Dominique, Femy, Myfemy, Protectiv, Care) yakın zamanda ise doğal lateksten (Reddy, V Amour, L’amour, VA WOW Feminine condom, Sutra) imal edilenleri kullanıma sunulmuş (Latex erkek prezervatiflerinin de yapıldığı malzeme).

Gebelikten koruma oranı: 1989-1990 yıllarında yayınlanan bazı erken dönem testleri, gebelikten korunma açısından erkek prezervatifine nazaran daha üstün olduğunu bildirse de gerçek yaşamda sürdürülen test sonuçlarına göre daha az gebelikten koruma etkisi olduğu tespit edilmiş durumda. Bu durum muhtemelen çiftlerin kadın prezervatifini yanlış kullanmasından kaynaklanmaktadır. Zira 1 yıl süresince doğru kullananlarda sadece %5 istenmeyen gebelik oluşurken, yanlış kullanımda bu oran %21’e kadar yükselmektedir. Erkek prezervatifinde ise, özentisiz kullanımda %15, kuralına uygun kullanımda %2 istenmeyen gebelik oranına rastlanmaktadır.

Bu arada önemli bir nokta da şu; Tekrarlayan bir kullanım olacaksa kondomun her kullanıştan önce kayganlaştırıcı ile yeniden kaplanması gerekiyor. Bu açıdan su bazlı kayganlaştırıcıların tercih edilmeksi gerekiyor. Zira yağ bazlı olanların temizliği daha zor ve lateks yapıya da zarar verebiliyor(muş)..

Görüldüğü gibi elektronik bir makine alsanız kullanımı ve detayları daha az olacak sanki.. Onun için iyisi mi siz bu işten vazgeçin hanımlar.. Partnerinize söyleyin yine babadan kalma erkek prezervatifine devam olsun,… (Ama en azından moral bozmak yok, tamam mı?)

Sevgilerle

(2015)




Yazar Hakkında