İnternet bağımlılığı seksi öldürüyor mu?Yayınlanan Kas 11 2013 - 2:59pm Yazan adminİNTERNET VE SEX

İNTERNET VE SEX

Çağımızın en büyük buluş olmakla birlikte kimileri için de bilhassa akıllı telefonlar yayıldıktan sonra en büyük bağımlılığı haline gelen internet aile düzenimizi de etkiliyor ve hatta çiftler arasındaki ilişkiyi tehlikeye sokabiliyor mu?

Cevap, maalesef kuvvetli bir “EVET”…

Nitekim birçok uzman da aynı yönde görüş belirtiyor. Örneğin Avrupa Aile Terapisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Kyriaki Polychroni durumu “Elinde sürekli telefon olan insanlardan, internet bağımlılarından nasıl seks yapmalarını beklersiniz” şeklinde ifade ediyor.

Günümüz evliliklerini ve değişen aile değerlerini yorumlayan Polychroni, Türkiye’nin artan boşanma oranlarına dikkat çekiyor ve “Türkiye ciddi bir geçiş sürecinde ve bu süreçte çiftler birbirlerine nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Modern kültür size çeşitli araçlarla bireyselliği öğretiyor ama içinde yaşadığınız kültürün özünde bu yok” diyor. Polychroni, teknoloj ibağımlısı haline gelen bireylerin cinsel yaşamının da kötüye gittiğine işaret ediyor ve, “elinde sürekli telefon olan insanlardan, internet bağımlılarından nasıl seks yapmalarını beklersiniz” diye ilave ediyor.

Ayrıca yine uzmanlarca belirtildiğine göre en önemli sorun evlilik kavramının bir geçiş döneminde oluşu yani geleneksel davranış kalıplarından modern davranış kalıplarına doğru bir geçiş. Bu sürede çiftler birbirlerine nasıl davranması gerektiğini kestiremiyor. Eskiden normal olarak erkek iyi bir tedarikçi, kadın ise ev işiyle ilgilenen kişi rollerini üslenirlerdi.. Şimdi  isebireyselliğin getirmiş olduğu nedenlerle roller net olmadığından evli çiftler arasındaki en büyük sorun ise “sen, beni yapmak istediğim şey konusunda kısıtlıyorsun, durduruyorsun” şeklinde ortaya çıkıyor.

Günümüzde genellikle çiftler üzerinde hem çevre tarafından, hem de birbirleri tarafından yaratılan büyük bir baskı oluyor. Çiftler birbirlerinden çok şey bekliyorlar ve bunların olmaması hayal kırklığı yaratıyor. Bu da direkt cinsel yaşama yansıyor. Tabii bu noktada unutmamak gerekiyor ki “seksi sadece seks olarak değil aynı zamanda bir iletişim biçimi olarak algılanmalıdır”. Doğal olarak çiftler, aralarındaki iletişimi kaybetmeye başladığında seks de yok oluyor. Bu durumda da “elinde sürekli telefon olan insanlardan, internet bağımlılarından” seks yapmalarını beklemek abes düşüyor…

(781)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak