Kadınlarda “Regl” KabusuYayınlanan Kas 12 2012 - 9:39pm Yazan adminKadınların en özel ve bazen de en çileli günleridir regl dönemi.. Kimi kolay geçiriri, kimi sıkıntılarla. Psikolojik olarak bazı kadınlar için adeta işkence halini alır bu günler..

Hormonların dengesinin değişmesiyle  sabırsızlık, sık sık ağlama, tahammlsüzlük, herşeye isteksizlik gibi olumsuz etkilerle boğuşurlar.

Bunlar psikolojik.. Peki fiziksel olarak durum nasıl?

Başağrısı, şiddetli karın ağrısı, uykusuzluk ya da tam tersi uyku durumu, halsizlik, kilo kontrolsüzlüğü gibi yan etkiler oluşabiliyor. Kimi kadın bunu en asgari derecede yaşarken kimi kadın ise, tüm bunları yoğun olarak yaşıyor ve adeta o dönemde yaşama küsüyor.

Pek çok evliliklerdeki kavgaların bir çoğu bu dönemlere rastlar. Kadının tahammülsüzlüğü ve hassasiyeti nedeniyle sonu kötü biten kavgalara kadar gidebilir.

Uzmanlar bu duruma  adet Öncesi Gerginlik Sendromu adı veriyor ve durumun eğer kişiyi normal aktivitelerinden, işinden, eşinden etkilemiyorsa önemli olmadığını ancak rahatsızlık verici boyutlarda oluyorsa ciddi olduğunu belirtiyorlar

Regl öncesi dönemde salgılanan progesteron hormonuna vücut ve beyin uygunsuz tepkiler gösterebiliyor. Tamamen doğal ve fizyolojik olan bu biyolojik süreç, bir anlamda, vücudun progesteron hormonunun azalıp yükselmesine verdiği uygunsuz tepkiler oluyor. Kültürel yapı da ağrının algılanmasında önemli bir etken. Kadının ekonomik ve sosyal özgürlüğüne kavuştuğu kültürlerde bu bulgular daha çok ruhsal yönden ortaya çıkıyor. Ruhsal bulguların ortaya konmasının kabul görmediği kültürlerde, fiziksel bulgular ortaya çıkıyor.

Bu dönemlerde durum çok ağır olmuyorsa antidepresan ilaçlar kullanmak fayda sağlıyor. Bu ilaçlar hem ağrıyı hafifletiyor, hem de psikolojik olarak rahatlama sağlıyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkilememek için bu tip ilaçlara uzmana danışarak başvurulabilir. Bunun dışında yapılacak egzersizlerde rahatlama açısından oldukça etkili olabilir.

(451)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak