Kızıl Gezegen Mars’ta akışkan sıvı bulunduYayınlanan Eyl 29 2015 - 9:51am Yazan adminMars’ta hayat var mı, yok mu sorularına bir yenilik eklendi. NASA bu ve benzeri sorulardan birine yanıt buldu. Nedir bu yanıt derseniz;  msn.com’da yayımlanan haberi hemen sizlere açıklayalım

mars1NASA’dan araştırmacıların yaptığı basın toplantısında, Kızıl Gezegen’de akışkan halde sıvı tespit edildiği duyuruldu. Mars’ta yaz ayında yaşanan ısı değişikliğine bağlı olarak, buz kütlelerinin eridiği ve suyun akışkan halde yüzeyde iz bıraktığı belirlendi.

Gezegen Bilimi Müdürü Jim Green, “Bu keşifler çok önemli ancak bunlar Mars’ta yeni anlamaya başladığımız hidrolojik kütlenin sadece bir bölümü. Bugün duyurusunu yapacağımız Kızıl Gezegen’in geçmişte düşündüğümüz gibi kurak olmadığı” dedi.

NASA tarafından uzaya gönderilen Curiosity uzay aracı, Kızıl Gezegen hakkında elde etiği verileri dünyaya göndermeye başlamıştı. 12 kamerası bulunan 900 kilogram ağırlığındaki uzay aracı, birçok sondaj çalışmasını yapacak teknik donanıma da sahip bulunuyor.

KAYNAK:MSN.com

(106)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak

Başlıksız Belge