Lincoln çok yakında Beyaz Perde’deYayınlanan Şub 8 2013 - 4:42pm Yazan adminUsta yönetmen SPIELBERG’den bir muhteşem eser daha…LINCOLN..

Film daha şimdiden birçok ödüle aday gösteriliyor (Steven Spielberg oscara 12 dalda aday).. Yalnızca fragmanı izlediğinizde böyle bir tespite katılmak kolay değil tabii. Hatta bazı kritiklere göre film aşırı derecede sıkıcı sadece uzun diyaloglar üzerine kurulu..

Konusu:

Kendisi avukatlıktan sonra siyasete girip Amerika’nın 16. başkanı olur. Lincoln başkan olduğunda Amerika bir iç savaşın içindedir. Ülkedeki güney ve kuzey kanat arasındaki yol ayırımında, Başkan, kendisini köleliği sonlandırmaya ve demokrasiyi geliştirmeye adar ve Amerika’nın bütünlüğü ve siyahilerin kölelikten arındırılıp temel insani haklarına kavuşturulması için mücadele eder hayatı boyunca.

Çok zorlu bir mücadele neticesinde ve başkanlığın verdiği bütün yetkileri kullanarak nihayetinde 1865’te köleliğin resmi olarak kaldırılmasını sağlar.

Lincoln, Amerika tarihinin en önemli üç başkanından biri olarak bilinir (George Washington ve Franklin D. Roosevelt ile birlikte).

Lincoln o zamanın şartlarına göre birçok zorlu politik kararlar aldı ve bunu etkili konuşmalarıyla Amerikan halkına anlattı. Yıllarca süren ve binlerce insanın ölümüne yol açan iç savaşı Lincoln uzlaşmacı politikalarıyla sona erdirip Özgürlük Bildirgesi’ni (Emancipation Proclamation) kanunlaştırdı.
Köleliğe son vererek iç savaşı sonlandıran Lincoln’un isyan eden diğer eyaletlerdeki herkesi Amerikan vatandaşlığı çatısı altında birleştirerek bugünkü güçlü Amerika’nın temellerini attığı söylenir. Lincoln ayrıca kanunun üstünlüğünü insanların birbirine olan üstünlüğünün önüne koymak için büyük bir adımı gerçekleştirmiş olmakla da anılır.

KAYNAK: Hangimoda

(492)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak