Muhteşem Türk dizileri ve KALİTEYayınlanan Haz 29 2013 - 4:44am Yazan adminBir furyadır gidiyor son birkaç yıldır; Deniyor ki “Türk dizileri çok mesafe kat etti.. Bütün Ortadoğu vesaire Türk dizisi seyrediyor.. Örneğin, Kurtlar Vadisi.. Beren Saat şöyle meşhur oldu.. Kıvanç Tatlıtuğ uluslararası kahraman.. Türkiye için yeni döviz kaynağı” vesaire vesaire..

Yüzeysel bakıldığında çoğu doğru gibi.. Hakikaten de bunların büyük kısmı büyük oranda gerçekleşti..

Ama yeter mi? Yarattıkları iş potansiyeli ve getirdikleri hasılat, hatta Türkiye’nin tanıtımına katkıları açısından evet.. Fazlasıyla yeter..

Ama, eğitime ve kültüre, güzel insan yetiştirmeye katkı açısından hiç mi hiç yetmez.. Hatta zararlıdır desek pek de yanlış olmaz, bizce.. Kalite açısından ise net olarak sınıfta kalır.. Harcanan o kadar paralara rağmen..

Artistlerin oyun yeteneği ve performansına bakın örneğin; En kral dizilerde ve en kral artistlerimizin (sanatçı fazla gelir).. Bir de düzgün yabancı  dizilere bakın.. Genellikle CNBC-E mevsimi kapatmamşısa orada oluyor bunlar. Örneğin GAME OF THRONES.. Ondan önce 24.. Kısa süre önce HELL ON WHEELS vesaire vesaire.. Bu dizilerdeki oyuncuların performansına baktığınızda aradaki farkı o kadar açık görüyorsunuz ki, oyunculuk nedir diye…

Tabii, dizinin dekoru, ortamın ve sunuşun doğallığı filan gibi konularda da maalesef en kral dizmiz bile sınıfta kalır.. Örneğin, Muhteşem Yüzyıl..

En son finali verilen dizilerden bir tanesi 20 DAKİKA oldu mesela.. Bu dizide, sakız gibi aynı şeyleri seyrede seyrede gerçekten de “GINA GELDİ” seyirciye.. Bir kurgu ki, karışık mı karışık.. Saçma mı saçma.. Seyredeni resmen “çocuk” yerine filan koyan bir senaryo ve akış.. Mübarek dizi değil, ortaokul müsameresi sanki..

Ama diyeceksiniz ki, insanlar seyretmiyor mu? Tabii seyrediyor.. Örneğin Tuba Büyüküstün için seyrediyorlar muhtemelen.. ve de daha başka seyredilecek bir şey olmadığı için mecburen de seyrediyorlar, bazen..

Örneğin KARADAYI isimli dizi.. Tam kabak tadı verip baymış vaziyette.. Çünkü hikayeyi uzattıkça uzatıyorlar.. Uzun sürsün ki para gelsin.. Ama ne oluyor? İnsanları salak yerine koymuş oluyorlar ve hikaye de paçavraya benziyor.. Kenan ve Bergüzar isimli artistlerimiz sayesinde dizi hayatiyetini koruyor.. Satıcı razı, alıcı razı.. Böyle başa böyle traş..

Keza, Kurtlar Vadisi.. Hala gidemedi ekrandan.. Kardeşim yeter artık.. Tadında bıraksana şunu.. tadı damağında kalsın insanların.. Özlemle, takdirle hatırlasınlar.. Yook olmaz, yolunacak kaz var çünkü.. Gazla gitsin..

Son olarak da Muhteşem Yüzyıl.. Lokomotif oyuncu Meryem Uzerli az para aldığı için çekip gitti.. Yerine getirdikleri oyuncu tam bir “YAMA” pozisyonunda kaldı.. Yani dikiş tutmadı, dizi.. Seyiriciye biraz saygı yahu, biraz.. Onlar sayesinde milyon dolarları  götürüyorsunuz..

Velhasıl, ülkemizde herşeyde olduğu gibi bu sektörde de sıkıntı KALİTE.. Sırf yapmış olmak, kılıfına uydurmuş olmak için değil.. Gerçekten bir emek sunmak için.. Daha doğrusu, bilgi, beceri, yaratıcılık karışımı gerçek bir emek sunmak için didinmek, uğraşmak pek prim yapmıyor bizim ülkede malum..

Ne diyelim Allah beyinlerimizi açsın, yetenek ve takdir kapasitemizi üst seviyelere çıkarsın.. Tamam da bunlar nasıl olacak? Yukarıdan ışınlanmaz ki.. Doğru söze ne denir? Onlar eğitimle sağlanacak.. Adam gibi eğitimle.. Yaz boz tahtası, dostlar alışverişte görsün şeklinde eğitimle değil..

Ne dersiniz umut var mı?

(389)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak