Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm fragmanıYayınlanan Şub 26 2014 - 2:01pm Yazan adminMuhteşem Yüzyıl Cihangir

Muhteşem Yüzyıl Cihangir

Muhteşem Yüzyıl muhteşem bölümüyle 26 Şubat Çarşamba akşamı Star TV ekranlarında yine izleyicileri ekrana bağlayacak.

Hatırlayacağınız gibi, geçtiğimiz bölümde Şehzade Mustafa’nın idam emrini verip idam ettiren Kanuni Sultan Süleyman’ın acıları devam edecek.

Mustafa’nın ölümüne dayanamayan Cihangir hastalanarak yataklara düşüyor ve Kanuni bu sefer Küçük oğlunu kaybediyor.

Oğullarının ölümünün ardından çektiği acılara yenisi ekleniyor.

Hürrem maksadına ulaşdığı için mutlu olamayacak. Şehzadeleri vbirbirine düşecek. Yaptıklarının cezasını kendi çocuklarıyla bulacak olan Hürrem’in sonu ne olacak?

ŞEHZADE CİHANGİR’İN YAŞAMI

Şehzade Sultan Cihangir 1531 yılında doğdu. Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan dördüncü oğlu. Fiziksel rahatsızlıkları bulunması sebebiyle sancak istememiştir. Az sayıda sefere katılmıştır. Kendi öz kardeşleri tarafından bile dışlanmıştır. Cihangir’in en çok sevdiği kardeşi hep Şehzade Mustafa olmuştur. Ağabeyinin 1553 tarihinde Nahcivan Seferi sırasında padişahın otağında boğdurulması sebebiyle buna dayanamayan Cihangir aynı sene Halep’te hayatını kaybetmiştir. Henüz 22 yaşında iken yaşamı abisi Mustafa’nın babası tarafından öldürülmesi ile son bulan Şehzade Cihangir abisinin ölümünden kendini de suçlu bulmuştu. Çünkü Mustafa’nın yanına gidip, babasının ona kıymayacağını söylemişti.

Babası Kanuni, onun adına Cihangir adlı semt kurdurmuştur.

(931)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak