Psikoloji ve psikolog.. İşimiz düştüğünde kime gitsek acaba?Yayınlanan Eki 27 2014 - 6:25pm Yazan adminPSIKOLOG-COCUKPsikoloji.. Bu kelime ortalama vatandaşımıza çoğunlukla sanki biraz lüks ve hatta kendisiyle pek fazla ilişkili bir kavram değilmiş gibi gelir ..

Ne kadar da yanıltıcıdır böyle bir algı, halbuki.. Zira esasında çoğumuz “Abi adamın psikolojisi bozuldu” filan gibi deyişleri oldukça sıklıkla kullanır veya kullanıldığını duyarız.. Ne tezat ama değil mi, kendimize bir psikologluk durumu ise asla konduramayız..

Evet, çoğu kişi “bir psikoloğa ihtiyacın var senin” ifadesiyle karşılaştığında hatta işi oldukça ileri bile götürerek “ne demek istiyorsun sen hemşerim, bana deli mi diyorsun yani?” filan gibi trajikomik sendromlar bile sergiler…

Aslında ise, ruh sağlığı en önemli konumuz olduğu gibi herkesin zaman zaman sıkıntı duyduğu ve profesyonel destek almak gereksinimi yaşadığı bir husustur. Zira hepimiz biliyoruz ki (belki de bilmeliyiz) insan olarak bizler yalnız etten kemikten ibaret olmadığımız gibi, gerçekten de beynimiz ve akıl sağlımız, dolayısıyla ruhsal durumumuz diğer bütün fiziki fonksiyonlarımız için olmazsa olmaz bir önem ifade etmektedir.. Diğer bir deyişle akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan bir insanın diğer fiziki fonksiyonları maalesef pek de bir değer ifade etmeyebilir.. Yaratıcı bir benzetme yapmak gerekirse “başında 1 rakamı olmayan milyon” gibi… Dolayısıyla hepimizin bu konuda zaman zaman ihtiyaç duyabileceğimiz bir profesyonel desteği almaktan asla kaçınmamalıyız..

Ama işte burada şöyle bir soruyla karşılaşırız; İyi güzel de psikoloji denilen dal öyle bir şey ki ne ölçülür ne de tartılır? Hatta alınan profesyonel hizmetin sonuçlarının değerlendirilmesi bile kişiden kişiye değişir. Birinin “aman ne güzel tedavi veya doktor” dediğine bir başkası “yok canım ne alaka hiçbir faydası yok” gibi taban tabana zıt değerlendirmeler söz konusu olabilir..

Maalesef, piyasada hekimlik yeminini unutan o kadar çok tüccar (doktor diyemiyoruz dikkat) vardır ki hele hele böyle objektif ve görülebilir sonuçların söz konusu olmayabileceği dallarda vatandaş yani hastalar çok ciddi şekilde suiistimal edilebilmekte, daha doğru bir deyişle edilmektedir.. Yani, bir vatandaş ihtiyacı olduğunda, gerçekten de bu işe kendini her şeyiyle adamış ve gözü yalnızca yeşil dolarlarda olmayıp kendisine ihtiyaç duyan hastasının sesini de duyabilen bir vicdana sahip bir doktora daha doğrusu psikoloğa denk gelmişse ne mutlu ona. Ciddi bir piyango ödülü kazanmış demektir. Günümüzde ne yazık ki bunun aksi durumlarla çok karşılaşılmakta ve hastayı 15-20 dakika dinleyip 350 papelini aldıktan sonra baştan savan çok “doktor kimlikli” psikoloğa da rastlanmaktadır.

Zaten,  bu işin standardının ne olduğu, varsa uygulanıp uygulanmadığı, etik kural ve kontrol dışı kaldığı maalesef gerçeğin ta kendisidir. Buraya kadar yazılanlar gerek bizzat kendimizin ve yakın çevremizin birebir yaşadıkları ve gerekse basın vesaire ortamda okuyup özetlediğimiz hususlardır.

İşte bu noktada ilk defa bunun dışında kalan ve kendini doktor olmanın getirmiş olduğu insani ve etik sorumluklarla yükümlü sayan bir gurup insanın bir araya gelerek meydana getirdiği bir kuruluştan bahsetmek yerinde olacaktır.

Evet, 2012 yılında Ankara- Çankaya’da uzun yıllar farklı kurumlarda çalışmış uzman psikologlarca farklı ve kaliteli bir anlayışa hizmet vermek amacıyla Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi adı altında kurulmuş ve çok önemli kurum ve bireylere psikolojik danışmanlık hizmetlerini başarıyla vermiş olan bir kuruluştan bahsetmek yerinde olacaktır.fenomenpsikoloji.com ‘un web sayfasına ulaştığınızda sağlamış oldukları başarılı hizmetler ve bu dalda sadık kalmayı taahhüt ettikleri etik değerler hakkında kapsamlı bilgi almak mümkün olacaktır.

Bu arada hepimizin göz bebeği olan çocuklarımızın da zaman zaman iyi bir psikologla birlikte olması gerekebilmektedir. Zira çocuklarımızın bu gittikçe zorlaşan eğitim ortamında çeşitli sıkıntılara, zorluklara maruz kaldığı sıklıkla gözlemlenmektedir. İşte bu tip durumlarda hem bilgili, hem deneyimli ve hem de bu işi sevgiyle yapan profesyonellere ihtiyaç duyulduğunda elimizde bir adres olması çok önemlidir. Psikolojik problemler zamanında müdahale edilmediği durumlarda daha kalıcı ve zararlı sonuçlara yol açabilmektedir. İşte bu tip durumlarda yani çocuk ve ergenlerin yaşadığı psikolojik problemlerde Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi uzman çocuk psikologları ile sizlere gerekli desteği sağlıyor. Bu konuda merkezin uzman elemanları daha önce çok sayıda vakada yüz güldüren sonuçlara ulaşmanın haklı gurur ve güvenini taşıyıorlar.

Bazılarımız “Arkadaş benim böyle bir hizmete ihtiyacım zaten yok, olamaz da” filan diye düşünebilir belki de. Ama unutmayalım ki insan olarak her zaman her şeye hazırlıklı olmak geçerli ve akıllı bir tutumdur. Fol kapıya gelince bazen “kolay bir anda zor oluverir” zira…

Yine de hepimize çocuklarımızla birlikte sağlıklar ve de ruh ve akıl sağlığı diliyoruz.

(advertorial)

(619)
Yazar Hakkında

1 Yorum so far. Feel free to join this conversation.

  1. canan arıcı 13 Şubat 2015, 15:11 - Reply

    gayet başarılılar. teşekkürler.

Bir yanıt bırak