Sanatçılar ayağa kalktıYayınlanan Nis 25 2012 - 5:04pm Yazan adminİstanbul Şehir Tiyatroları’nda tartışma büyüyor. Sanatçılar ayağa kalktı. Sebep ise bilindiği gibi . Büyükşehir Belediye Meclisi’nin repertuarı belirleme yetkisini ‘edebi kurul’a devretmesi. Bu yanlış karar için pek çok sanatçı karşı çıkıyor ve özgürlüklerinin elinden alındığını düşünüyor. Kenan Işık’ta bu yüzden görevinde istifa ederek ayrılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, geçen hafta Şehir Tiyatroları Yönetmeliği’ni oyçokluğuyla değiştirmesine tepkiler sürüyor. Yeni yönetmelikte, Genel Sanat Yönetmeni’nin görevleri tırpanlandı. Repertuarı oluşturma görevi elinden alındı oluşturulan ‘edebi kurul’a devredildi.

Bazı sanatçılar bakın karar için ne diyor:

Mehmet Ali Alabora: 98 yıldır bu kurumu ayakta tutan sanatçıların, bakanlığın, belediyenin, STK’ların bir araya gelerek, 2014’te 100. yılını kutlayacak olan Şehir Tiyatroları’nı, dünyada örnek olabilecek şekilde bir modeli hep birlikte oluşturabilmek. Sayın Başkanımızı konuşmaya davet ediyoruz.

Jülide Kural: Bir sanatçı bu özgürlük alanını kaybederse ölmüş demektir. Bu süreci Türkiye sanatına vurulmuş bir darbe olarak görüyorum. Kabul etmiyoruz.

Levent Üzümcü: Şimdi top başkanda ve kendisi tarihi bir kararın eşiğinde. Vereceği kararla ya tarihe geçecek ya da tiyatronun cellatı olacak. Unutmayın ki, Shakespeare tarihe geçti ama o dönemin siyasileri tarihe geçemedi.

Emre Kınay: Tiyatroyu tiyatrocular yönetir. Topbaş’ın tiyatrodan önce uğraşması gereken İstanbul’la ilgili bir sürü işi var.

Mustafa Alabora:Eğer yönetmelik geçerse belediye bürokratları şehir tiyatrosuna direkt müdahale edecekler. Bu da sanatın bağımsızlığını, özgürlüğünü yok eden bişeydir. Ama ben umuyorum ki kendisi de bir sanatçı olan, mimar olan sayın Kadir Topbaş’ın bunu imzalamayacağı kanısındayım. İmzalarsa kendine ve mesleğine ihanet etmiş olur.

Bakalım sonuç ne olacak?

(515)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak