Sigara göz hastalıklarına da neden oluyorYayınlanan May 6 2012 - 4:11pm Yazan admin 

Sigaranın zararları saymakla bitecek gibi değil.  İşte son olarak ortaya çıkan zaralarından ikisi şu:

Gözlerde sarı noktaya ve kolestrole neden…

Yüzde 95 oranında görme kaybına yol açan hastalığın önemli bir nedeni de sigara. Sarı nokta hastalığı ya da yaşa bağlı görme kaybı olarak da adlandırılan makula dejenarasyonu, toplumda 55 yaşından sonra oldukça sık görülüyor ve ilerlemesi halinde körlüğe bile yol açabiliyor. Hastanın hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, tedavi edilmediğinde görme, zamanla kademeli olarak azalıyor ve gözün merkezinde oluşan karanlık, odak haline geliyor.

Ntvmsnbc’nin haberine göre büyük oranda yaşlılık hastalığı olarak bilinen sarı nokta hastalığı, aşırı şişmanlığa, diyabete, sigara kullanımına, retinanın damar tıkanıklığına ve kalıtıma bağlı olarak ortaya çıkıyor. Kalıtıma bağlı olan sarı nokta ise her yaşta ortaya çıkabiliyor.

Tüm dünyada giderek artan obezitenin ve sigara kullanımının göz hastalıkları açısından önemli risk oluşturduğunu belirten Göz Hastalıkları Doktoru Muzaffer Öztürk, “Aşırı şişmanlık ve sigara kullanımı yüzde 95 oranında görme kaybına ve sarı nokta hastalığına neden olabilir. Görmemizin yüzde 90’ının meydana geldiği sarı nokta tabakasının işlevinin bozulması ile oluşan makula dejenarasyonunun görülme oranı son yıllarda arttı. Bu artışta obezite ve sigaranın olduğunu biliyoruz” dedi.

JAMA/Archives dergilerinden biri olan Archives of Ophthalmology dergisinde yayınlanan bir makalede, erken dönem Sarı Nokta hastalığı  ile ilgili yürütülen son araştırma raporları yayınlandı…

Rapora göre, erken dönem Sarı Nokta hastalığı, kişinin sigara alışkanlığı ve yüksek dansiteli kolesterol (HLD, ‘iyi’ kolesterol) seviyelerinin düşük olması ile ilişkili ve işitme engellilerde Sarı Nokta daha sık görülüyor.

(666)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak