“Türk, öğün çalış, güven” üzerine bir güzellemeYayınlanan Kas 28 2013 - 4:27pm Yazan adminHAFTA-IVEDIKTürkiye birçok konuda “poposunu” yırtıyor tam da tabiriyle”; Ben, şöyle geliştim.. Böyle yollarım var.. Bu kadar dolar oldu milli gelirim.. İhracatım şöyle arttı..En hızlı gelişen benim.. EXPO 2020 nin AÇIK ARA FAVORİSİ BİZİZ – Aziz Kocaoğlu” filan falan..

Bizler gelişmenin miktardan ziyade kalite ile ilgili olduğunu öğrenemediğimiz (daha doğrusu beynimize sokulmadığı) müddetçe aynı teraneleri sayıklamaya devam edeceğiz..

Yahu arkadaş, bir halt olmadan kendini dev aynasında görme gayretlerini bırak artık.. Zira bu büyük bir kompleksten ileri geliyor bimem farkında mısın?

Yüce Atatürk “Türk Öğün Çalış Güven” demişmiş, vaktiyle.. Keşke demez olaymış ya; Bunlar bu sloganın esas itibarıyla daha ziyade “ÖĞÜN” kısmını algılıyorlar herhalde.. Arkadaş öğünmeyi bırak da çalış sen çalış.. Bırak BAŞKALARI SENİ ÖVSÜN…

Her zaman her yerde aynı hikaye; Bir halt olmadan kendini birşey sanma, bir şeyi hak etmeden ona sahip çıkma, parazitlik, avantacılık, egoistlik vesaire vesaire..

Hani nerde kaldı müslümanlık? Hani “bu ülkenin yüzde doksandokuzu müslüman” dediğiniz inançlı millet bu mu, böyle mi olmalı?
Herşeyimiz kağıttan kaplan, iskambilden şato; İlk düşüncemiz “BENİM KAZANCIM NE OLACAK?”.. Hiçbir zaman” Ben nasıl en fazla katkıyı sağlarım?” değil…

İşadamımız aynı.. Futbolcumuz farklı değil.. Sanatçımız (sözde) her dakika TV reklamlarında boy gösterir para peşinde.. Öğretmenimiz, dersler bir an önce bitsin de özel derse gideyim telaşında.. Doktorumuz, nasıl etsem de hastalardan 300 kağıt vizite ücretini koparıp o villayı kapsam.. Politikacımız, nasıl etsem de gelecek dönem de mecliste olsam hesaplarında vesaire vesaire..

Yahu bir kesim söyleyin ki onun kalbinin gerçekten de insanlık, Türkiye ve fayda yaratma için attığını görelim, bir tek kesim… Biz söyleyelim; Birkaç ufak tefek istisna haricinde yok…

Canım yalnızca Türkiye’de mi,? Avrupa’da da aynı durum söz konusu diyebilirsiniz.. Doğrudur ama bu kadar abartılı değil.. Gavur deyip beğenmediğiniz Avrupalı inanınız ki karşısındaki insana bizim yaptığımızdan çok fazla değer verip onun hakkını çiğnememeye gayret ediyor – Kulakların çınlasın demokrasi 🙂

Bizde herşey çapsız (ayıp olmasın diye herkes denmemiştir), sahte, ilkokul müsameresi gibi..

Esasında halimiz komik mi trajedik mi o da ayrı bir soru…

“Bütün bunları neden yazdın be kardeşim durup duruken? Kafana güneş mi geçti desem, güneş de yok ki bugünlerde” diyebilirsiniz şimdi..

Hemen söyleyeyim; Haberlere bakarken büyük “KOMEDİ USTASI”, gelmiş, gelecek en seviyesiz MAGANDA esprilerin üstadı RECEP İVEDİK’ ile ilgili bir habeer ilişti gözüme ve tüylerim dikenleşti yine.. Haber şöyle; “Ünlü komdeyen Şahan Gökbakar, “Recep İvedik-4”un Maldivler çekimlerini tamamladı. Ekip, üç gün önce Türkiye’ye döndü.”.. Vay be, iyi yapmış muhterem valla…

Türk sinema tarihine “en çok izlenen film” filan gibi rekorlarla imza atması geldi aklıma bu kişinin.. ve içim acıdı gerçekten de, bu toplumun hasbel kader bir üyesi olarak… Ne kadar seviyesiz, kalitesiz şeylerin bizim kalemimiz olduğunu ve bunu genelde hakedip etmediğmizi, yani layık olup olmadığımızı düşündüm.. İçim bir daha acıdı..

Ondan sonra da oturup paylaşımda bulunmak istedim, rahatlamak için açıkçası.. Bizi hakikaten de kurtarsa kurtarsa Allah kurtarır.. Yoksa bu yoz maganda kültürüyle, bu ismini bile söylemesini bilmeyen halk ve gençlikle 2020 Expo’ya filan değil ancak tersine gideriz, arkadaş..

Ama en azından doğru bir tek iş yapalım; Haddimizi bilelim… Bir halt olmadan kendimizi birşeyler sanmayalım.. Yalnızca çalışalım.. Birşeyleri gerçekten de hakedelim.. Birileri bizi mutlaka övecektir birgün, bizim övünmemize gerek kalmadan..

Editör (canı sıkkın bir tane belli ki:)

 

(535)
Yazar Hakkında