Tuz tüketimine dikkat edinYayınlanan Eki 8 2014 - 10:55am Yazan admintuzÇok fazla tükettiğimiz tuzun zararları hakkında bilginiz var mı?

Besinlerin çoğunun içinde bulunan tuz vücuttaki sıvı dengesinin kurulmasında önemli bir yere sahiptir. Vücudun kan basıncının düzenlenmesini ve sıvı dengesinin sağlanmasını sağlar. Fazla tuz tüketmek birçok hastalığa temel oluşturur.

* Yüksek tansiyon ve yüksek tansiyon temelli kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek tansiyonda tuzun büyük önemi vardır. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi sınırlı olduğu için fazla miktarda tuz alındığında hipertansiyon oluşumu görülür ve hipertansiyon tedavi edilmek istendiğinde de fazla tuz alımı nedeni ile başarısızlıkla sonuçlanır.
* Hipertansiyon damarları etkileyen bir hastalık olduğu ve damarlarda tüm organlarda olduğu için bu konudan tüm damarlar etkilenir. Hipertansiyon en çok gözleri, büyük atardamarları, beyni ve kalbi etkilemektedir.
3162_tuz2
* Aşırı tuz tüketiminin idrardaki kalsiyum miktarını artırması nedeniyle kemiklerde de kalsiyum kaybı görülür. Bu ise kemiklerde kırılma riskinin artmasına ve kemik erimesine (osteoporoz) yol açar.
* Diyet yapan kişilerin tuz tüketiminde dikkatli olması gerekmektedir. Fazla tuz vücutta su tutulmasına ve şişkinlik hissine yol açar. Tuzun iştah açıcı özelliğinin de olması nedeniyle diyet yapanlar tarafından fazla tüketilmemesi gerekir.
* Hamilelikte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta su toplanmasına neden olur; bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Hafif vakalarda bebek etkilenmezken, hafif düzeyde gelişim duraklaması görülebilir. Hafif vakalarda doğum vaktinde gerçekleşir. Fakat ağır vakalarda ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. 6. aydan sonra bebeğin gelişimi duraklayabilir ve bebeğin sağlığı bozulur.

Bir başka araştırmaya göre;

Ülsere neden olan “helicobacter pylori” adlı bakterinin fazla tuzlu ortamlarda çoğaldığı, bu nedenle de ülseri tetiklediği tespit edilmiştir. Günlük yaşamda insanlar kronik hastalıkları bulunsa bile beslenme alışkanlıklarından vazgeçmekte büyük zorluklar yaşabiliyor. Çocukluğundan beri sofrada yemekleri bol tuzlu yiyen bir insan, hasta olduğunu bilse de tuzu azaltmakta zorlanabiliyor. Bu durumda bir beslenme uzmanı gözetiminde hastalığa özel beslenme reçetesi almak yararlı olabiliyor. Reflü hastalığının nedeni mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır. Bu asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ve yemek borusuyla uzun süre temas etmesi nedeniyle yemek borusunda harabiyet oluşuyor. Yemeklerde ve gündelik yaşamda ihtiyaçtan fazla tuz kullanımı sonucu mide içeriği daha fazla yemek borusuna kaçarak reflü sıkıntısını artırıyor.

(951)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak