Zorlu Center Alışveriş Merkezi AçılıyorYayınlanan Eki 5 2013 - 3:52pm Yazan adminZORLU CENTER

ZORLU CENTER

Uzun süredir harıl harıl inşaatı devam eden Zincirlikuyu’daki Zorlu Center kapılarını halka açıyor.

Arazinin ihalesinde büyük tartışmalar yaşanan merkez Zorlu grubuna bağlı olarak ve Türkiye’ye birçok yenilikler getirmek üzere İstanbul’un yaşamına dahil oluyor.

Perşembe günkü büyük açılış için geri sayım başladı.

Merkezin İstanbul’un kültürüne önemli katkılarda bulunması bekleniyor. Hatta ünlü Broadway’in uzun soluklu müzikallerini bile burada seyredebilecek İstanbullular.

Broadway şovlarının New York ve Londra West-End’den sonraki yeni adresi İstanbul. Bu da sanatın yanı sıra turizm açısından da şehre önemli bir katkı sağlayacak.  Örneğin, New York’u, Londra’yı veya Paris’i ziyaret eden bir turist programına şehrin tam kalbinde bir müzikali dahil ediyor. İşte merkez bu imkanı İstanbul’da sunarak şu anda 9 milyon olan ziyaretçi sayısını arttıracak.

Örneğin, Cats, 300’den fazla şehirde, 50 milyondan fazla kişi tarafından izlenen bir müzikal. Öyküsü kediler arasında geçiyor ve apayrı bir lezzet verdiği söyleniyor izleyicilere.

Diğer bir müzikal ise Notre Dame De Paris: Katedrale bırakılan kambur, çirkin ve sağır bir çocuk… Ve kalbinde bir şeyler hissetmesini sağlayan o güzel çingene kızı Esmeralda… Victor Hugo’nun ölümsüz romanı ‘Notre Dame’ın Kamburu”ndan sahneye uyarlanan müzikal 1998’de Paris’te ilk kez sergilendiğinden beri 8 milyon bilet satışı başarısına ulaştı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Alışveriş merkezine gitmeden önce yerleşim planı hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var;

Merkez 50 bin metrekare alana sahip. Sanat merkezinin açılmasıyla İstanbul biri 2 bin 262, diğeri 738 kişilik iki önemli salona birden kavuşuyor.

Zorlu’da yer alacak otel için tercih ‘premium luxury’ otel markası Raffles’tan yana kullanıldı. Toplam 184 odanın 136’sı standart, 47’si süit ve bir tanesi de presidential suite. 1,200 kişilik balo salonu ve 3 bin metrekarelik SPA’sı var.

İstanbul’un yeni lezzet ve moda merkezi olmayı hedefleyen alışveriş merkezinde bazıları Türkiye’de ilk defa yer alacak 200 marka evsahipliği yapıyor. Alışveriş Merkezi’nde yer alacak yaklaşık 200 mağaza için 2 binin üzerinde başvuru alındı. Ayrıca 40’a yakın kafe ve restoran alternatifi var. Açılacak markalardan bazıları Yves Saint Laurent, Stella Mc Cartney, Cavalli, Tory Burch, Valentino, Dolce&Gabbana, Vakko, Eataly, Jamie’s Italian, Tom’s Kitchen… Büyüklükleri 117-735 metrekare arasında değişen rezidanslar eski İstanbul, Adalar ve Boğaziçi Köprüsü manzaralı.

Zorlu Center’da yer alan ofisler, çalışanları yeşilin içinde daha rahat çalışma imkânı vermek amacıyla oluşturuldu. Zorlu Center’da Ofis ve home ofis çözümleri yer alacak. Ofislere özel terasları, geniş ortak kullanım alanları, metro/metrobüs bağlantıları ve trafik sorununu ortadan kaldıran alt geçitleriyle Zorlu Center ofislerinde çalışmak bir ayrıcalık olacak.

Zorlu Center’ı çevreleyecek 72 bin metrekare yeşil alanda, İstanbul Boğazı ile özdeşleşen fıstık çamları, erguvan ağaçları ve 60 farklı türde bitki ve ağaç yer alıyor.

Ana meydan büyüklüğü yaklaşık 10 bin metrekare.

Metro-metrobüs bağlantıları için 770 metre uzunluğunda bağlantı tüneli ve 230 metre uzunluğunda altgeçit inşa edildi.

19.03.2013
EDİTÖR

(1013)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak