Zuckerberg neden facebook’u halka açtığı gün evlendiYayınlanan May 22 2012 - 12:45pm Yazan admin 

Cuma günü Facebook’u halka açarak 19.5 milyar doların sahibi olan Mark Zuckerberg , cumartesi günü sürpriz yaparak Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan’la evlendi.

Bu evliliğin zamanlamasının bu şekilde yapılması konusunda sorular belirirken, Reuters’a konuşan Californialı avukatlara göre bu evlilik zamanlama açısından “çok akıllıca” bir adım. Eğer Zuckerberg evlenmeyip beraber yaşamaya devam etseydi ve aralarında muhtemel bir ayrılık olsaydı California yasalarına göre Facebook da dahil tüm varlığını Priscilla Chan ile paylaşmak zorunda kalacaktı. California yasaları beraber yaşadıkları sürece edinilen mallarda evli olmayan çiftlere de aynı hakkı tanıyor.

Avukatlar, Zuckerberg’in evlenmeden önce Chan ile evlilik öncesi anlaşması yaptığını ve ardından Facebook’u halka arzettiğini düşünüyor. Böylece Zuckerberg evlilik öncesi anlaşmasıyla dünya devi haline gelen şirketini korumuş oluyor. Chan 2004’te üniversitede, parasızken Zuckerberg ile evlenseydi Facebook hisselerine ortak olacaktı. Ancak çiftin evlilik öncesi anlaşması yapıp yapmadığı konusunda bir bilgi yok. Facebook’un hisse fiyatları ise dün yüzde 8’lik kayıpla 35 dolar seviyesine indi.

(287)
Yazar Hakkında

Bir yanıt bırak